Matura 2021 z polskiego na poziomie podstawowym składała się - jak co roku - z dwóch części. W pierwszej maturzyści musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. Do wyboru mieli napisanie rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów lub analizę tekstu poetyckiego.
Matura Pleszew 2021. Język polski. Jakie były tematy?
Jeden z tematów rozprawki dotyczył
"Lalki" Bolesława Prusa, która jest lekturą obowiązkową w szkole ponadpodstawowej:
"Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu". Rozprawkę trzeba napisać, odwołując się właśnie do "Lalki".
Drugim temat dotyczył "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Nawiązując do tego utworu zdający rozwijali temat: "miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi".
W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz zamieszczony w arkuszu CKE, postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku należało zinterpretować wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".
Matura Pleszew 2021. Jutro matematyka
Jutro o 09:00 rano maturzyści przystąpią do sprawdzianu z matematyki na poziomie podstawowym, zaś na poranek 6 maja zaplanowany został egzamin z języka angielskiego, również na poziomie podstawowym.
Matura Pleszew 2021. Harmonogram
5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu – z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.
11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – z wiedzy o społeczeństwie.
12 maja rano będzie egzamin z biologii, po południu – z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
13 maja rano będzie egzamin z geografii, po południu – z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego zdawanych na poziomie podstawowym.
14 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu – z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
17 maja rano będzie egzamin z historii, po południu – z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
18 maja rano będzie egzamin z fizyki, po południu – z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
19 maja rano będzie egzamin z informatyki, po południu – z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
20 maja będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego). Rano będą egzaminy na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym.
20 maja odbędą się też egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.