Reklama

Reklama

Matura Pleszew 2021. Ruszają egzaminy. Dziś język polski

Opublikowano: wt, 4 maj 2021 06:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszym egzaminem Matur 2021 jest język polski na poziomie podstawowym. Ruszył o godz. 9.00 i trwał 170 minut.

Reklama

Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania.Część testowa zawiera dwa zestawy zadań. Jeden krótki tekst (liczący około 500 słów) lub dwa krótkie teksty powiązane ze sobą tematycznie (liczące łącznie około 500 słów). Do tego kilka zadań – od 5 do 7 (w obu zestawach znajdzie się razem od 10 do 13 zadań). Mają one format zarówno zamknięty, jak i otwarty z miejscem na wpisanie własnej odpowiedzi.

Druga część to opracowanie. Do wyboru będą dwa tematy: rozprawka problemowa w związku z dołączonym do zadania utworem literackim - epickim lub dramatycznym, interpretacja zamieszczonego w arkuszu wiersza. Wypracowanie na wybrany temat musi liczyć co najmniej 250 słów.

Łącznie maturzysta zdobyć może 70 punktów. 20 za część testową oraz 50 za wypracowanie.

Matura Pleszew 2021. Trzy pisemne egzaminy

Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Matura 2021 rózni sie od innych tym, że maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Matura Pleszew 2021. Bez ustnych 

Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Matura Pleszew 2021. Reżim sanitarny 

W związku z pandemią koronawirusa egzaminy maturalne przeprowadzane są w reżimie sanitarnym: zasady zbliżone są do tych, które obowiązywały w marcu podczas sprawdzianów próbnych i w czasie ubiegłorocznych matur.

Zgodnie z wytycznymi, na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zgodnych z objawami Covid-19. Zasada ta obowiązuje zarówno zdających, jak i nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i inne osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu. 

Maturzyści mają obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Maturzyści nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym np. telefonów, książek czy maskotek. Ponadto każdy zdający ma korzystać z własnych długopisów, ołówków, linijki, cyrkla itd.: uczniowie nie mogą ich sobie nawzajem pożyczać.

Ławki w sali egzaminacyjnej powinny być ustawione tak, by między maturzystami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku. Odległość co najmniej 1,5 metra maturzyści mają zachować również, czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej.

Matura Pleszew 2021. Harmonogram egzaminów 

4 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym,

5 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym,

6 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym,

od 7 do 21 maja - nieobowiązkowe egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony 24 sierpnia. Będą mogły do niego przystąpić osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, pod warunkiem, że przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z tych egzaminów nie został im unieważniony.

Matura Pleszew 2021. Jakie były tematy?

Matura 2021 z polskiego na poziomie podstawowym składała się - jak co roku - z dwóch części. W pierwszej maturzyści musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. Do wyboru mieli napisanie rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów lub analizę tekstu poetyckiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.