Już po raz dwunasty, mieszkańcy Pleszewa wzięli udział w historycznym spacerze, który odbył się w niedzielne popołudnie, 27 kwietnia. Tym razem pod hasłem „Cmentarze pleszewskich mniejszości narodowych”. Ze względu na ogłoszoną żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka – podczas zbiórki uczestnicy uczcili jego pamięć minutą ciszy.
Spacer rozpoczął się na cmentarzu ewangelickim, gdzie dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Adam Staszak, przybliżył zebranym historię społeczności ewangelickiej w naszym mieście. Uczestnicy mogli poznać losy tej grupy oraz sylwetki kluczowych postaci, które odegrały ważną rolę w życiu Pleszewa. Nie zabrakło także omówienia najważniejszych nagrobków znajdujących się na tej nekropolii.
Kolejnym przystankiem był Plac Wolności, gdzie przypomniano działalność pastora Karla Streckera, proboszcza ewangelickiego w latach 1833-1883. Idąc ulicą Podgórną, spacerowicze wysłuchali opowieści o Brunonie Nikoleizigu oraz ostatniej akcji Armii Krajowej w mieście - w styczniu 1945 roku.
Jak pokazało wydarzenie - organizowane przez muzeum regionalne - spacery to nie tylko popularyzacja lokalnej historii, ale także skuteczny sposób na budowanie pamięci o wszystkich społecznościach, które współtworzyły tożsamość Pleszewa. Spacer po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem i pokazał, że mieszkańcy chcą poznawać historię swojego miasta w sposób bezpośredni i angażujący.
Adam Staszak opowiada o cmentarzu ewangelickim w Pleszewie [WIDEO]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.