Reklama

Mieszkanka Żegocina pielęgnuje ludową twórczość

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanka Żegocina pielęgnuje ludową twórczość - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Czermin. Jadwiga Gulczewska - mieszkanka Żegocina, która przez wiele lat spisywała i gromadziła teksty wierszy, ballad, pieśni i piosenek ludowych - zaprezentowała niedawno swoją twórczość przed lokalną społecznością.

 

Marzeniem pani Jadwigi było od zawsze przybliżenie i przekazanie następnym pokoleniom odchodzącej już dziś w zapomnienie twórczości ludowej naszych przodków. Sama przez lata gromadziła różnego rodzaju wiersze, ballady, pieśni i piosenki - m.in. te zasłyszane od swojej matki - Pelagii Drążewskiej - jak również od innych osób z jej otoczenia, które skrupulatnie spisywała dla potomnych.

11 września w sali Ośrodka Kultury w Czermnie odbyło się uroczyste spotkanie autorskie z lokalną autorką. Warto zaznaczyć, że dzięki kierownikowi Ośrodka Kultury w Czerminie Renacie Półtorak oraz kierownikowi biblioteki Zofii Straszewskiej opracowano i wydano specjalną publikację pt. „ Skradzione zapomnieniu ” - zwiera ona twórczość zebraną przez lokalną autorkę.

W książeczce znaleźć można m.in. odniesienia do takich wartości jak umiłowanie Boga i ojczyzny, piękna tradycji obrzędowych i umiłowanie przyrody. Jak zaznaczają sami wydawcy można dzięki niej „odkryć prawdę o ludziach, którzy żyli tu przed nami, ich codzienność, radość i zamartwienia”.

Poza twórczością pani Jadwigi, która osobiście zaprezentowała m.in. jeden z wierszy, wystąpiła również działająca przy Ośrodku Kultury w Czermnie, kapela folkowa Wiesiołek. W swoim programie kapela zaprezentowała również piosenkę napisaną specjalnie na tą okazję, która była aranżacją jednego z wierszy ze zbiorów Jadwigi Gulczewskiej. W trakcie występu kapeli, jeden z jej członków – Dominik Wabiński odczytał wiersz pt. „ Ballada jakich wiele ”, który znajduje się w publikacji. Na zakończenie wójt Sławomir Spychaj wręczył autorce bukiet kwiatów składając gratulacje oraz życzenia z okazji zbliżających 85. urodzin. Nie zabrakło także skromnego słodkiego poczęstunku.

Organizatorzy imprezy dziękują Karolinie Janiszewskiej, Piotrowi Praisowi i Mateuszowi Gadzińskiemu za pomoc przy pracach związanych z publikacją oraz całemu Klubowi Seniora z Czermina za wsparcie i przygotowaniu poczęstunku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE