Reklama

Minister Marlena Maląg otworzyła drogę Białobłoty - Orlina Duża [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej otworzyła drogę Białobłoty - Orlina Duża. Towarzyszyli jej posłowie, samorządowcy i mieszkańcy.

Historia drogi Białobłoty - Orlina jest dość długa i skomplikowana. Nawierzchnia, która powstała tam w 1993 roku uległa praktycznie całkowitej dewastacji i nie spełniała żadnych norm technicznych. Miała 3,5 metra szerokości. Podbudowa była wykonana ze żwiru, a warstwa asfaltu miała tylko 4-5 cm. Dlatego w 2017 roku władze gminy Gizałki rozpoczęły działania zmierzające do przebudowania tej trasy. 

Nie było to jednak proste. 

- Badania geotechniczne wykazały, że mamy problemy z granicami i przebiegiem pasa drogi. Znaczna część znajdowała się na gruntach prywatnych osób - opowiadał podczas otwarcia drogi Robert Łoza, wójt gminy Gizałki.

Droga Białobłoty - Orlina Duża. Przygotowania

Rozpoczął się długotrwały proces - projektowanie, rozgraniczenia, wypłata odszkodowań. W końcu udało się uregulować stan prawny. Pozyskano pozwolenie na budowę i zaczęto poszukiwania możliwości dofinansowania inwestycji, której koszt oszacowano na 6 mln zł. To jednak wykraczało poza  możliwości budżetowe gminy Gizałki. Szukano więc różnych możliwości na pozyskanie środków zewnętrznych. Udało się to dopiero w ubiegłym roku. 

 - Dopiero uruchomiony przez rząd Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład pozwolił nam na zbudowanie drogi - podkreślał Robert Łoza.

Niestety pojawiły się kolejne problemy. 

- Wybuchła wojna w Ukrainie. Ceny materiałów znacznie wzrosły. W maju wykonawca wystąpił do mnie z oficjalnym pismem o renegocjację umowy, ponieważ nie był w stanie za pieniądze, które miał zakontraktowane wykonać tej inwestycji. Negocjacje trwały dość długo. Właściciel firmy podszedł do tematu rzeczowo i merytorycznie. Spotkaliśmy się w pół drogi. Inwestycję udało się skończyć terminowo. Jestem przeszczęśliwy - opowiadał wójt.

I nie krył, że realizacja inwestycji to sukces wielu osób. 

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji: pani minister Marlenie Maląg, posłom: Janowi Mosińskiemu i Tomaszowi Ławniczakowi, radzie gminy, pracownikom urzędu, wykonawcy - wymieniał Robert Łoza. 

Minister Marlena Maląg otworzyła drogę

Wstęgę – trzymaną przez radnych Kazimierza Woźniaka i Henryka Osmana, którzy od wielu lat zabiegali o tę inwestycję - przecięli wójt Robert Łoza, przewodniczący Rady Gminy Gizałki Roman Rojewski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, posłowie: Tomasz Ławniczak i Jan Mosiński oraz gospodarze Białobłot i Orliny, czyli Jolanta Szkudlarek i Henryk Ratajek.

- Tak naprawdę to tutaj w małych ojczyznach tworzą się cenne projkety i to samorządowcy wiedzą najlepiej jakie wsparcie  jest potrzebne. Idea "Polskiego Ładu" to odbudowa Polski, aby była państwem silnym i rozwijającym, ale rozwijającym się nie tylko silnymi miastami, tylko właśnie tymi najmniejszymi ojczyznami. Dlatego bardzo mnie cieszy, że środki trafiły na budowę tej drogi. (...) Jako parlamenatrzyści cieszymy się, że możemy państwa wesprzeć   - mówiła miister Marlena Maląg 

Wtórowali jej Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak. 

- Pieniądze z funduszy zwłaszcza na drogi nie zatrzymują się w Wielkopolsce na poziomie Środy Wlkp. czy Poznania, ale trafiają także do gmin peryferyjnych i dziś jesteśmy tego świadkami. To już zupełnie inny standard poruszania się i komunikacji  - mówił Tomasz Ławniczak. 

Budowa drogi Białobłoty - Orlina Duża. Podziękowania 

Sołtysi  - Jolanta Szkudlarek i Henryk Ratajek - w imieniu mieszkańców wręczyli pamiątkowe statuetki tym, którzy  przyczynili się do zrealizowania inwestycji w gminie Gizałki. Upominki odebrali: minister Marlena Maląg, posłowie: Tomasz Ławniczak i Jan Mosiński, wójt Robert Łoza, przewodniczący Roman Rojewski, sekretarz powiatu pleszewskiego Urszula Balicka czy Łukasz Osman, który do końca sierpnia był kierownikiem Referatu Inwestycji w gizalskim urzędzie i wspólnie z pracownikami nadzorował inwestycję.

Droga którą poświęcił ks. Grzegorz Groszkowski, proboszcz parafii w Królikowie - ma 3 km długości i 5,5 metra szerokości. Dodatkowo chodnik o długości 700 metrów, kanalizację deszczową, nowe przepusty drogowe, zatoczkę autobusową z przystankiem i bezkolizyjne włączenie się do drogi wojewódzkiej 443. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy