Sukcesem zakończyła się pierwsza konferencja „Czas to mózg” zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie oraz Pleszewskie Centrum Medyczne z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 150 osób.
Pomysłodawcą i inicjatorem konferencji był Dominik Kołaski, ratownik medyczny.
– Bardzo nas cieszy, że konferencja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Myślę, że będziemy myśleć o zorganizowaniu kolejnych takich wydarzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby ludzie nie umierali, a można to zrobić m.in. poprzez zwiększenie świadomości – mówi Dominik kołaski.
Podczas konferencji zostało wygłoszonych pięć prelekcji. Pierwszy wykład „Pacjent z podejrzeniem objawów udaru mózgu w działaniach Zespołu Ratownictwa Medycznego”, zaprezentował Dominik Kołaski. Marta Dziedzic – specjalista neurologii, przedstawiła temat „Opieka szpitalna nad pacjentem z udarem mózgu – nowe wyzwania”. Częścią wystąpienia był wywiad z osobami, które doświadczyły udaru mózgu. Doktor nauk medycznych Marta Kałużna – Oleksy specjalista kardiologii wygłosiła prelekcję na temat: „Arytmia grozi udarem – co każdy powinien wiedzieć o migotaniu przedsionków”. Temat „Cukrzyca – choroba cywilizacyjna diagnostyka, leczenie i powikłania” przedstawiła lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog Natalia Mikołajczak – Walendowska, z kolei Ewelina Żuk omówiła tematykę „Prawidłowego żywienia jako elementu profilaktyki i rehabilitacji udaru mózgu”.
Podczas konferencji i bezpośrednio po niej wszyscy uczestnicy mogli uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzili ratownicy medyczni.