reklama

Na spotkaniu z pisarzem opowiadali o przeżyciach związanych z okupacją

Opublikowano:
Autor:

Na spotkaniu z pisarzem opowiadali o przeżyciach związanych z okupacją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gołuchów. Emocjonalne i niezwykle poruszające. Tak można określić niedawne spotkanie autorskie z publicystą i pisarzem Arkadiuszem Pacholskim, które odbyło się w gołuchowskiej bibliotece.

Pochodzący z Kalisza autor „Niemry” – „Powieści o czasach, kiedy odwaga często kosztowała życie”, opowiadał sporo o pracy nad książką, która przedstawia czasy okupacji niemieckiej w Kaliszu. Aby wiernie oddać w swej powieści realia epoki, Arkadiusz Pacholski zgromadził wiele dokumentów uwieczniających Kalisz lat 40. minionego wieku, m.in. afisze teatralne, pocztówki oraz fotografie miasta i ludzi, które można było zobaczyć na przedstawionej przez pisarza prezentacji.

 

Autor „Niemry” opowiadał również o tworzonych tekstach publicystycznych i eseistycznych oraz swoim projekcie Kaliskie Archiwum Filmowe, którego głównym założeniem jest ocalenie od zapomnienia wspomnień świadków ważnych wydarzeń z lat 1939-1989. Jak zaznaczał, nagrywane kamerą wspomnienia znanych, ale także zwyczajnych, prostych ludzi, najlepiej oddają faktyczne przeżycia i odczucia osób, które przeżyły okupację i czasy stalinizmu. Zachęcał przy tym do nagrywania samemu takich relacji - choćby telefonem komórkowym.

Wspomniany wątek bardzo poruszył obecnych na spotkaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaczęli powiadać o swoich przeżyciach związanych z okupacją. Na koniec, nagrodzony gromkimi brawami, autor „Niemry”, złożył autograf na egzemplarzu swojej powieści, dostępnym w bibliotece w Gołuchowie. Wyszedł również z propozycją kolejnego spotkania i projekcji filmu dokumentalnego swojego autorstwa.

 

Spotkanie z pisarzem zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną Gminy Gołuchów i Stowarzyszenie „SENIOR XXI” w ramach realizacji projektu „Zainspirowani”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE