reklama

Noc Muzeów 2024 w Dobrzycy pod znakiem Napoleona [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Noc Muzeów 2024 w Dobrzycy pod znakiem Napoleona  [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
76
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMoc atrakcji z okazji odbywającej się dzisiaj – 18 maja 2024 roku - Nocy Muzeów przygotowało Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Przybyli obejrzeli pokazy grupy rekonstrukcyjnej, najnowszą wystawę opowiadającą o okresie wojen napoleońskich czy posłuchali wykładu o Aleksandrze Fredrze.
reklama

Właściwie wszystkie punkty programu Nocy Muzeów w Dobrzycy wiązały się z otwartą niedawno w pałacu wystawą „Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku", która od samego początku wzbudziła ogromne zainteresowanie miejscowych. Dzisiaj ponownie opowiadał o niej jej kurator - dr. Stanisław Borowiak. Zwiedzający przenieśli się w świat pól bitew XIX wieku. Na ekspozycji zobaczyć można różnego rodzaju broń, elementy umundurowania, ale także obrazy, rysunki i figurki. 

reklama

Dużą atrakcją okazały się pokazy grupy rekonstrukcyjnej działającej przy Muzeum Napoleona w Witaszycach. Goście prezentowali strój charakterystyczny dla wspominanego okresu oraz przypisaną do niego broń. Można było też posłuchać głośnej salwy oraz obejrzeć wystrzały z armaty. Z żołnierzami przybyli chętnie robili sobie zdjęcia oraz zadawali pytania dotyczące militarów. 

"Wolność, miłość, literatura! Fredro w kontekście wojen napoleońskich i nie tylko..." – to tytuł wystawy jednego eksponatu, której wernisaż był kolejnym mocnym punktem Nocy Muzeów w Dobrzycy. Zaprezentowano na nim portrety cenionego polskiego dramaturga – Aleksandra Fredry oraz jego żony – Zofii Jabłonowskiej. Autor ,,Zemsty’’ jako nastolatek wstąpił do Armii Księstwa Warszawskiego i uczestniczył w kampaniach Napoleona. O jego życiu interesująco opowiadał Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich.

reklama

Noc Muzeów była również okazją do obejrzenia wystaw stałych w pałacu i jego robiącego duże wrażenie wnętrza – z czego chętnie korzystali przybyli. Na zakończenie odbył się koncert Michała Zatora ,,Harfa - królowa muzyki francuskiej''. To była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama