Reklama

Nowe oszustwo „na zdalny pulpit”. Ludzie tracą oszczędności życia na swoich oczach!

Opublikowano: pon, 10 maj 2021 10:00
Autor:

Nowe oszustwo „na zdalny pulpit”. Ludzie tracą oszczędności życia na swoich oczach! - Zdjęcie główne

Policjanci ostrzegają przed nową metodą oszustwa – na tzw. „zdalny pulpit”. Ofiary tego ataku mogą stracić oszczędności swojego życia - praktycznie na własnych oczach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci ostrzegają przed nową metodą oszustwa – na tzw. „zdalny pulpit”. Ofiary tego ataku mogą stracić oszczędności swojego życia - praktycznie na własnych oczach.

Oszustwo „na zdalny pulpit” to nowa metoda przestępców, którzy wykorzystując legalne oprogramowanie naszą łatwowiernośc - mogą dokonać kradzieży oszczędności naszego życia. I to - dosłownie – na naszych oczach. 

Oszustwo na zdalny pulpit

O co konkretnie chodzi?

- Oszuści rozpoczynają przeważnie swój proceder od telefonu lub wiadomości e-mail z informacją o problemach technicznych banku, próbie włamania na nasze konto lub oferty inwestycyjnej z możliwością szybkiego zarobku. Niestety, ofiara oszustwa zamiast pomocy technicznej w zabezpieczeniu konta przed kradzieżą z niego pieniędzy lub szybkiego zysku z obiecanej inwestycji, zostaje najczęściej bez środków do życia albo z dużym kredytem – opisuje Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

Jak się okazuje, na policję coraz częściej trafiają zgłoszenia dotyczące przestępstw na tzw. „zdalny pulpit”

Czym jest „zdalny pulpit”?

„Zdalny pulpit” to oprogramowanie, które umożliwia udostępnienie nie tylko obrazu z naszego monitora innej osobie, ale także pozwala jej zarządzać naszym komputerem – pozwala po prostu na odległość innej osobie pracować na naszym komputerze.

- Oszust, podając się za przedstawiciela banku, telefonuje z informacją, że przed chwilą nastąpiło włamanie na nasze konto bankowe i zlecony został przelew. Przestępca, wykorzystując strach posiadacza rachunku bankowego przed utratą oszczędności życia, oferuje pomoc w zabezpieczeniu konta przed podobnymi zagrożeniami i prosi o zainstalowanie legalnego oprogramowania, dzięki któremu będzie mógł udzielić wsparcia technicznego. Nieświadoma ofiara, instalując legalne oprogramowanie służące do obsługi zdalnego pulpitu, przekazuje oszustowi pełną kontrolę nad swoim telefonem lub komputerem – opowiada rzecznik policji.

Przestępca pod przykrywką wprowadzenia zmian zabezpieczających nasze konto bankowe, prosi o zalogowanie się do banku. Gdy już zalogujemy się na nasze konto bankowe – wówczas przestępca uzyskuje pełen dostęp do rachunku bankowego. 

- Pod przykrywką zabezpieczenia karty płatniczej może także poprosić o kod CVV znajdujący się na rewersie karty lub jednorazowy kod do autoryzacji płatności. Niestety, fałszywy „przedstawiciel banku”, zamiast pomóc w obiecanym zabezpieczeniu konta i karty, wypłaca z nich wszystkie oszczędności naszego życia – ostrzegają policjanci.

A wszystko to dzieje się – dosłownie – na naszych oczach.

To nie koniec – oszuści mają także inną metodę - poprzez oferowanie szybkiego zarobku na kryptowalutach lub akcjach giełdowych. Jak to działa?

- Oszust, podając się za maklera, telefonuje lub wysyła wiadomość e-mail z ofertą szybkiego zarobku na kryptowalutach lub akcjach giełdowych. W rozmowie przestępca zapewnia swoją potencjalną ofiarę o bezpieczeństwie całej transakcji i oferuje pełne wsparcie techniczne w obrocie gotówką i akcjami. Zadaniem nieświadomej ofiary jest wpłacenie zaledwie kilkuset złotych na poczet zakupu papierów wartościowych po okazyjnej cenie i zainstalowanie legalnego oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu. Po zainstalowaniu oprogramowania fałszywy makler oferuje wsparcie techniczne w zakupie najkorzystniejszych akcji dla jego klienta. Gdy ofiara zainstaluje oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu i zaloguje się na swoje konto bankowe, oszust zyskuje kontrolę nad naszym komputerem, a co za tym idzie nad kontem bankowym, do którego właśnie się zalogowaliśmy i prosi o kod SMS z banku, dzięki któremu będzie mógł sfinalizować transakcję zakupu papierów wartościowych. Finalnie oszust zamiast zakupić akcje giełdowe, kradnie nasze oszczędności życia – przestrzega policja.

Oszustwo na zdalny pulpit. Jak chronić się przed oszustwem tego typu?

  • Nie instalujmy oprogramowania, którego sposobu działania i pochodzenia nie jesteśmy pewni.
  • Nikomu nie podawajmy jednorazowych haseł i kodów zabezpieczających nasze konto bankowe.
  • Zachowajmy szczególną ostrożność gdy ktoś proponuje telefonicznie lub mailowo szybki i duży zysk.
  • Jeżeli otrzymamy telefon lub e-mail o próbie włamania na nasze konto, zadzwońmy na oficjalną infolinię banku i zweryfikujmy otrzymane informacje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy