reklama

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pleszewie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
120
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDzisiaj - 1 września - obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pleszewianie oddali hołd poległym podczas apelu na Placu Powstańców Wielkopolskich.
reklama

Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczęły się w południe mszą świętą w pleszewskiej farze. Następnie odbył się przemarsz na Plac Powstańców Wielkopolskich. Przy pomniku ku czci żołnierzy 70. Pułku Piechoty uczczono tych, którzy walczyli o wolną Polskę. 

Harcerka Zofia Stróżyk przypomniała o wadze wydarzeń, które miały miejsce 85 lat temu. 

- Druga wojna światowa, najstraszniejszy kataklizm XX w., rozpoczęła się na Westerplatte. To tutaj przez tydzień bohaterscy obrońcy stawiali opór bezprecedensowej agresji niespotkanej wcześniej w dziejach świata. Ich odwaga, żołnierski kunszt i niezłomność stały się symbolem polskiego charakteru narodowego, uosabiając siłę i wolę życia wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej - mówiła druhna. 

reklama

Podkreślała, że Polska podejmując heroiczną walkę z najeźdźcą niemieckim, niedługo potem z agresorem sowieckim, poniosła w tej wojnie ogromne straty ludzkie i materialne.

Nie złamało to jednak naszego ducha. Polscy żołnierze na wielu frontach Europy i świata walczyli o wolność naszą i waszą, wszędzie wykazując się wielkim poświęceniem i niespotykanym męstwem. Walczyli wszak o umiłowaną ojczyznę, o swoje rodziny, o lepszą przyszłość. I zwyciężyli. To dzięki nim możemy  z dumą podnosić polską flagę oraz żyć w kraju wolnym i niepodległym - przypomniała harcerka. 

Zaraz potem odczytano Apel Pamięci, po którym żołnierze z kompanii 16. Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina oddali honorową salwę.

Na Placu Powstańców Wielkopolskich obecne były też poczty sztandarowe oraz delegacje władz samorządowych, organizacji żołnierskich i kombatanckich, służb ratunkowych, szkół i przedszkoli, instytucji publicznych, jednostek organizacyjnych gminy i powiatu oraz organizacji pozarządowych, które złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.  

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama