Uroczyste obchody święta rozpoczęły się mszą św. w Sanktuarium Maryjnym w Tursku. Po niej odbył się występ artystyczny uczniów, a chór szkolny odśpiewał pieśni patriotyczne. Na miejsce przybyły też delegacje, które złożyły biało-czerwone wiązanki przy tablicach pamiątkowych.
- Wszystkim przybyłym Gościom dziękujemy za wspólne świętowanie – napisała Paulina Nowakowska, nauczyciel ZSP Tursko.
Armia Krajowa – patron szkoły w Tursku
Święto Patrona Szkoły w Tursku – Armii Krajowej to doniosłe wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Obchodzone jest ono na pamiątkę przyjęcia zrzutów broni na terenie Turska przez żołnierzy AK, które miały miejsce w nocy z 14 na 15 września 1943 r.
Feliks Andersz ps. „Lech” tak wspominał tę noc: „Około 23-ej wszyscy wyruszyli na miejsce odbioru zrzutu. Przechodząc obok kościoła, komendant Bruno Nikoleizig zatrzymał się z grupą i po krótkiej chwili milczenia przeżegnał się różańcem, mówiąc – „niech Matka Boska ma nas w swej opiece”. Wszyscy byli wzruszeni i wzmocnieni na duchu - czytamy na stronie szkoły w Tursku.
12 pojemników z bronią zrzucono z samolotów Polskich Sił Lotniczych, w Tursku, na łąkach przed rzeką Prosną. Odbierały je 24 osoby z placówek „Poelitz” w Pleszewie i „Gronostaj” w Gołuchowie. Przesyłkę zakopano w wale przeciwpowodziowym, a potem ukryto w jednej z pleszewskich piwnic. Pomyślnie przeprowadzona akcja pomogła żołnierzom podziemia w zaciętej walce z wrogiem.
Szkoła w Tursku otrzymała imię Armii Krajowej 12 września 1993 r.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.