Reklama

Szkoła w Tursku uczciła swojego patrona - Armię Krajową [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę odbyły się uroczystości w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły w Tursku - Armii Krajowej. Przybyli na wydarzenie oddali cześć naszym żołnierzom.

Uroczyste obchody święta rozpoczęły się mszą św. w Sanktuarium Maryjnym w Tursku. Po niej odbył się występ artystyczny uczniów, a chór szkolny odśpiewał pieśni patriotyczne. Na miejsce przybyły też delegacje, które złożyły biało-czerwone wiązanki przy tablicach pamiątkowych.

- Wszystkim przybyłym Gościom dziękujemy za wspólne świętowanie – napisała Paulina Nowakowska, nauczyciel ZSP Tursko.

Armia Krajowa – patron szkoły w Tursku

Święto Patrona Szkoły w Tursku – Armii Krajowej to doniosłe wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Obchodzone jest ono na pamiątkę przyjęcia zrzutów broni na terenie Turska przez żołnierzy AK, które miały miejsce w nocy z 14 na 15 września 1943 r. 

Feliks Andersz ps. „Lech” tak wspominał tę noc: „Około 23-ej wszyscy wyruszyli na miejsce odbioru zrzutu. Przechodząc obok kościoła, komendant Bruno Nikoleizig zatrzymał się z grupą i po krótkiej chwili milczenia przeżegnał się różańcem, mówiąc – „niech Matka Boska ma nas w swej opiece”. Wszyscy byli wzruszeni i wzmocnieni na duchu - czytamy na stronie szkoły w Tursku. 

12 pojemników z bronią zrzucono z samolotów Polskich Sił Lotniczych, w Tursku, na łąkach przed rzeką Prosną. Odbierały je 24 osoby z placówek „Poelitz” w Pleszewie i „Gronostaj” w Gołuchowie. Przesyłkę zakopano w wale przeciwpowodziowym, a potem ukryto w jednej z pleszewskich piwnic. Pomyślnie przeprowadzona akcja pomogła żołnierzom podziemia w zaciętej walce z wrogiem.

Szkoła w Tursku otrzymała imię Armii Krajowej 12 września 1993 r. 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy