Jednostka OSP w Dobrzycy ma już 120 lat. Uroczysty jubileusz, połączony z obchodami Dnia Strażaka, zorganizowano 1 maja. Najpierw odbyła się okolicznościowa msza święta w kościele pw. św. Tekli, potem zgromadzeni przeszli w marszu pod remizę przy ul. Bulsiewicza. Na uroczystości zjawili się mieszkańcy Dobrzycy i okolic, przedstawiciele organizacji strażackich ze sztandarami, samorządów czy instytucji zaprzyjaźnionych z jednostką.
Długa historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzycy
- To niezwykłe wydarzenie, które pozwala spojrzeć wstecz na bogatą historię naszej jednostki oraz z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił prezes OSP Dobrzyca, Radosław Pawlaczyk.
Historia dobrzyckiej straży rozpoczęła się 12 lutego 1904 roku. Działalność przerywały dwie wojny, ale determinacja i siła druhów zawsze doprowadzała do reaktywacji. OSP pokazywała niezłomność również wtedy, kiedy przychodziło jej mierzyć się z dużymi wyzwaniami, nie tylko na terenie gminy Dobrzyca.
- W dniach od 3 do 6 czerwca 1992 pożary ogarnęły obszar Świerczyny, Orliny, Białobłot, a od 28 lipca do 1 sierpnia tego samego roku uczestniczyliśmy w gaszeniu pożarów lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej, co wymagało od nas ogromnego wysiłku i determinacji. To właśnie w tych najtrudniejszych chwilach nasza jednostka wykazała się bohaterstwem i poświeceniem, stając w obronie naszych obywateli - wspominał Radosław Pawlaczyk.
Zdobyte doświadczenie bojowe spowodowało, że straż z Dobrzycy została włączona 11 kwietnia 1995 roku do KSRG.
- Ale to nie tylko akcje wielkiej skali definiują naszą jednostkę. Równie ważne są codzienne wysiłki w gaszeniu mniejszych pożarów oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. Są to między innymi wypadki komunikacyjne, usuwanie skutków nawałnic czy zdarzenia medyczne na terenie gminy – podkreślał prezes OSP.
I dodał, że jednostka utrzymuje wysoki poziom sprawności bojowej, dzięki strażakom, którzy z pokolenia na pokolenia przekazują swoją pasję i widzę. Ale ważny jest również sprzęt. Przełomowym momentem był zakup w 2004 roku (100-lecie jednostki) nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Kolejne inwestycje to pojazdy kupowane w 2022 roku - nowy średni samochod ratowniczo-gaśniczy oraz lekki samochod osobowy.
17 lutego 2022 strażacy z Dobrzycy zapamiętają na zawsze. To wtedy przez miasto i okolice przeszła niszczycielska trąba powietrzna. Druhowie przez kilkadziesiąt godzin walczyli ze skutkami żywiołu. Po tych doświadczeniach podjęto decyzję o zakupie specjalistycznego samochodu z drabiną.
- Dzięki zaangażowaniu i determinacji naszych strażaków, OSP z Dobrzycy stała się nowoczesną, dobrze wyposażoną jednostką, gotową służyć naszej społeczności w każdej chwili – puentował Radosław Pawlaczyk.
Dziękowali strażakom z OSP Dobrzyca za służbę
Święto było okazją do wspomnień, ale także podziękowania strażakom za ich wkład i poświęcenie.
- Dzięki waszej niezłomnej determinacji oraz oddaniu, nasza społeczność może czuć się bezpieczniejsza i silniejsza - mówił prezes Radosław Pawlaczyk.
W imieniu Zbigniewa Serbiaka, prezesa ZOSP RP w Pleszewie, życzenia ochotnikom złożył Waldemar Melerowicz – wiceprezes oddziału.
- Życzę wam, aby ta trudna i odpowiedzialna służba była źródłem osobistej satysfakcji oraz powodem do dumy. Niech dzisiejszy dzień przyniesie spełnienie planów i pragnień oraz doda sił potrzebnych w dalszym pełnieniu zaszczytnej służby dla dobra społeczeństwa – mówił Waldemar Melerowicz.
Komendanta Powiatowego PSP - Rolanda Egierta reprezentował jego zastępca - Waldemar Barański.
- Odwaga oraz troska o drugiego człowieka od zawsze cechowały strażaków. Od pokoleń postawa ta się nie zmieniła. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wasza służba i oddanie budzą powszechny szacunek – podkreślał ze wzruszeniem.
W stronę druhów zwrócił się również burmistrz gminy Dobrzyca, Jarosław Pietrzak, który sam należy od miejscowej OSP.
- Wasza działalność świadczy o tym, jak ważni jesteście dla naszych mieszkańców. Cieszę się, że mogę być częścią tej społeczności, wspierać was w działaniach. Mamy dobry sprzęt i świetną młodzież, która niebawem zajmie nasze miejsce, więc myślę, że mamy co świętować - podkreślał włodarz.
Dziękował także starosta powiatu pleszewskiego - Maciej Wasielewski.
- Jesteście zawsze na pierwszej linni frontu i wykazujecie się profesjonalizmem. Można na was liczyć. Niesiecie pomoc wszystkim mieszkańcom na terenie powiatu pleszewskiego, za co bardzo wam dziękuję.
W dniu jubileuszu ochotnicy odebrali również odznaczenia. Odznakę „Strażak Wzorowy” przyznano Klaudii Kasprzak i Piotrowi Marzyńskiemu. Za lata służby wyróżniono: Mieczysława Dylewskiego (75 lat), Adama Czajkę (50 lat), Czesława Gulcza (50 lat), Romana Jagła (50 lat), Mirosława Morawskiego (45 lat), Michała Wesołego (25 lat), Przemsława Olejniczaka (20 lat).
Komentarze (0)