Reklama

Nawałnica w Dobrzycy. Zniszczenia są ogromne [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt uszkodzonych domów w powiecie pleszewskim to efekt nawałnicy, która rankiem 17 lutego przeszła nad powiatem pleszewskim. Najgorsza sytuacja po wichurze jest w Sośnicy oraz Dobrzycy. Po przejściu przez powiat pleszewski orkanu Dudley - jest ogrom zniszczeń.

Orkan Dudley. Wichury w powiecie pleszewskim. Nawałnica w Dobrzycy

Huki i  grzmoty zerwały nad ranem z łóżek mieszkańców Dobrzycy. 

- Usłyszałem taki huk jakby pociąg się z czymś zderzył, było ciemno, prądu już nie było, dopiero jak wyszedłem na zewnątrz zobaczyłem , że u sąsiadów nie ma dachu – opowiada nam jeden z mieszkańców. 

Uszkodzeniu uległo póki co 30 budynków w całym powiecie. 

Kiedy się przejaśniło dopiero było widać skalę tych zniszczeń – mówi nam jedna z mieszkanek. 

Największe szkody trąba powietrzna poczyniła na dobrzyckim osiedlu. 

Nawałnica w Dobrzycy. Ogromne straty po orkanie

Największe zniszczenia odnotowano w rejonie ul. Krótkiej w Dobrzycy.

Na jednej ulicy dosłownie każdy ma jakieś uszkodzenia, niektórzy bardzo poważne - mówią ludzie. 

Strażacy zabezpieczają uszkodzone budynki. Jak na razie działa ok. 30 zastępów straży, również spoza powiatu. 

- Największe zniszczenia są w Sośnicy i właśnie w Dobrzycy - mówią nam na gorąco na miejscu strażacy.

Na miejscu jest nasz dziennikarz.

Do poszkodowanych przyjechali burmistrz Jarosław Pietrzak i starosta Maciej Wasielewski. Na miejscu jest też Roland Egiert, Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie. 

Zorganizowano tymczasowy namiot, w którym mieszkańcy i ratownicy mogą się posilić i schronić. 

ZOBACZ WIDEO:

 

Nawałnica w Dobrzycy. Kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej w akcji po wichurze

[AKTUALIZACJA]

- Akcja cały czas trwa, do tej pory wiemy o zniszczeniach kilkudziesięciu budynków mieszkalnych, największe straty odnotowano w Dobrzycy oraz Sośnicy, pojedyczne zgłoszenia otrzymywaliśmy także z innych gmin - mówi nam na gorąco obecny na miejscu akcji kpt. Paweł Mimier, dowódca JRG oraz rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

A akcję zaangażowanych jest niemal 30 jednostek, także jedna spoza naszego powiatu.

Komendant KP PSP w Pleszewie Roland Egiert przyznaje nam, że takiego zdarzenia - z tak dużym ogromem zniszczeń - nie było w powiecie pleszewskim od lat.

Dobrzyca. Sztab kryzysowy po nawałnicy. Walczą ze skutkami orkanu

W Dobrzycy na miejscu zorganizowano sztab kryzysowy, jest starosta pleszewski Maciej Wasielewski oraz burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak.

- Trwają działania strażaków, utworzono w pobliżu namiot, w którym ratownicy oraz mieszkańcy mogą się posilić oraz napić czegoś ciepłego. Akcja trwa - mówi "Życiu Pleszewa" starosta Maciej Wasielewski.

Nawałnica w Dobrzycy. Momentami było o krok od tragedii. Czy to była trąba powietrzna?

Mieszkańcy ulicy Krótkiej w Dobrzycy i okolicznych tras nie kryją szoku po całej sytuacji. Jak opowiadają, wszystko trwało dosłownie chwilę.

- Wszystko rozpoczęło się ok. godz. 4.45 - i trwało dosłownie chwilę - może z minutę. Słychać było potężne huki, a za chwilę było już spokojnie. Ludzie zaczęli wychodzić, sprawdzać co się dzieje - mówi nam jedna z mieszkanek.

Na szczęście nikt bezpośrednio nie ucierpiał, jednak jak opowiadają ludzie, było bardzo groźnie.

- Tutaj mamy sypialnię, Kawałek eternitu wybił szybę i wleciał nam do pokoju - opowiada nam jedna z kobiet pokazując na zniszczone okno.

Zniszczeniu ulegały całe domy, dachy, także samochody. Cały czas trwają działania strażaków.

- Oderwane części dachów uszkadzały kolejne budynki, pojazdy - opowiada nam kolejna mieszkanka ulicy Krótkiej w Dobrzycy.

Ludzie nie kryją szoku.

- Aż słów brakuje, żeby to wszystko opisać. Ludzie majątek tracili w jednej chwili - opowiada nam jeden z mężczyzn.

Dobrzyca. Po nawałnicy przyjedzie do nas wojewoda wielkopolski

Jak informuje biuro prasowe wojewody, w związku z sytuacją związaną z przejściem orkanu Dudley w Wielkopolsce wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uda się do samorządów, które w znacznym stopniu zostały poszkodowane w wyniku wydarzeń. O godz. 14.00 będzie w Dobrzycy.

Dobrzyca. Burmistrz powołał komisje

Sztab kryzysowy na miejscu działa już od wczesnych godzin rannych - gmina Dobrzyca przygotowała w międzyczasie lokale zastępcze dla poszkodowanych rodzin w schronisku w Sośnicy. Burmistrz Dobrzycy powołał również komisje, które szacują cały czas straty, sprawdzają sytuację rodzin, które ucierpiały i działają - by pomóc im w tych dramatycznych chwilach.

Powiat pleszewski. Część dróg wciąż nieprzejazdna po nawałnicy

[AKTUALIZACJA  11.00]

Od godziny 4.45 do godz. 8.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie otrzymało 65 informacji dotyczących skutków wichury, z czego ponad połowę z terenu gminy Dobrzyca.

Większość ze zgłoszeń dotyczyła zerwanych dachów. Wiatr zrywał również linie energetyczne i łamał drzewa. Część dróg jest ciągle nieprzejezdna, występują też utrudnienia w dostawie prądu - mówi asp. Mariusz Glapa z KP PSP w Pleszewie. 

Nawałnica w powiecie pleszewskim. 45 jednostek w akcji

W akcji jest 45 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej walczących, aby jak najszybciej usunąć skutki żywiołu, który dokonał zniszczeń na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Ciągle wpływają też nowe zgłoszenia.

Nawałnica w Dobrzycy. Jaką pomoc mogą otrzymać poszkodowani po wichurach?

Osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą otrzymać m.in. jednorazową pomoc w postaci zasiłku celowego do 6 tysięcy złotych (na „zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z funkcjonowaniem rodziny”). Możliwe są też większe zasiłki pomocowe na remont - po oszacowaniu strat przez komisję. O sprawie będziemy jeszcze informować.

[AKTUALIZACJA]

Do Dobrzycy przyjechał wojewoda, który uczestniczył wcześniej w naradzie kryzysowej w starostwie powiatowym w Pleszewie. Mówił m.in. o planowanej pomocy dla rodzin

[AKTUALIZACJA]

Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej, która przeszła przez Dobrzycę

Wieczorem na miejscu wciąż pracują służby. Lokalna społeczność oraz firmy pomagają im - dowożąc m.in. ciepłe jedzenie. Powstała także specjalna grupa na Facebooku - gdzie oferowana jest pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy