Reklama

Dobrzyca. Na jaką pomoc po nawałnicy mogą liczyć poszkodowani? Wojewoda przyjechał na miejsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewoda wielkopolski, który przyjechał dziś do Dobrzycy po przejściu orkanu Dudley - zapowiedział pomoc dla poszkodowanych rodzin. Zniszczeń po nawałnicy jest ogrom.

Nawałnica w Dobrzycy. Ogrom zniszczeń po orkanie Dudley

Około setki uszkodzonych domów w powiecie pleszewskim to efekt nawałnicy, która 17 lutego nad ranem przeszła nad regionem. Najgorsza sytuacja po wichurze jest w Sośnicy oraz Dobrzycy.

- Usłyszałem taki huk jakby pociąg się z czymś zderzył, było ciemno, prądu już nie było, dopiero jak wyszedłem na zewnątrz zobaczyłem , że u sąsiadów nie ma dachu – opowiadał nam rano jeden z mieszkańców. 

Po przejściu przez powiat pleszewski orkanu Dudley - jest ogrom zniszczeń. Piszemy o tym od rana na naszych łamach.

Od samego rana służby pracują na miejscu. Setki strażaków w terenie, powołano także sztab kryzysowy i komisje, które szacują straty.

- Od rana pracuje siedem komisji, które szacują straty i na podstawie tych strat będziemy wypłacać pieniadze. Poza tym zbieramy informacje, które rodziny będą potrzebowały pomocy w zakwaterowaniu. Przygotowaliśmy schronisko w Sośnicy, które jest gotowe na przyjęcie ok. 50 osób - mówi Jarosław Pietrzak, burmistrz Dobrzycy.

ZOBACZ WIDEO - SKUTKI TRĄBY POWIETRZNEJ, KTÓRA PRZESZŁA PRZEZ UL. KRÓTKĄ W DOBRZYCY:

Nawałnica w Dobrzycy. Na miejsce przyjechał wojewoda

W związku z nawałnicą do powiatu pleszewskiego przyjechał dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wraz z zastępcą komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu st. bryg. Jarosławem Zamelczykiem. 

Dobrzyca. Narada kryzysowa w związku ze zniszczeniami po orkanie

Wojewoda oraz zastępca komendanta PSP w Poznaniu uczestniczyli wcześniej w naradzie kryzysowej w starostwie powiatowym w Pleszewie, a następnie pojechali do Dobrzycy, aby obejrzeć skutki wichury. Na ulicy Krótkiej w Dobrzycy jest bowiem ogrom zniszczeń. Towarzyszyli im starosta Maciej Wasielewski, burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, komendant powiatowy PSP w Pleszewie bryg. Roland Egiert, na miejscu był także przewodniczący rady w Dobrzycy Witalis Półrolniczak, przyjechał również poseł Jan Mosiński.

- Orkan Dudley poczynił w Wielkopolsce olbrzymie zniszczenia. Sytuacja jest bardzo trudna, ale służby cały czas pracują. Szczególnie ucierpiały powiaty pleszewski, kaliski i turecki. Na ulicy Krótkiej i pobliskiej ulicy przeszła trąba powietrza, zniszczenia dotyczą ok. 50 budynków - mówił na miejscu wojewoda Michał Zieliński.

Dobrzyca. 55 uszkodzonych budynków w gminie po nawałnicy. Ponad 100 w powiecie pleszewskim i 1.700 wyjazdów strażaków w Wielkopolsce

Jak zaznaczają strażacy - na terenie całej Wielkopolski doszło (do godz. 12.00) aż do 1.700 zdarzeń.

- Na godz. 12.00 mieliśmy 1.700 zdarzeń w całej Wielkopolsce, jedna osoba została poszkodowana w Ostrowie Wlkp. Te zdarzenia cały czas wpływją, będzie ich naprawdę coraz więcej. Idąc z panem wojewodą tą ulicą praktycznie nie znaleźliśmy budynku, który by nie został uszkodzony, są zerwane dachy, opierzenia, powbijane elementy w budynki. Praktycznie na całej ulicy mamy uszkodzenia. Na całej gminie zdarzeń odnośnie uszkodzonych dachów mieliśmy 55. Są ściągane do pomocy dodatkowe środki z województwa i poza województwa - mówił dziś zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu st. bryg. Jarosław Zamelczyk.

Dobrzyca. Na jaką pomoc mogą liczyć mieszkańcy po wichurach?

Jak informują służby wojewody, gminie Dobrzyca przelano środki finansowe na wypłatę zapomóg doraźnych dla poszkodowanych przez żywioł (jednorazowo można otrzymać 6.000 zł).

Mieszkańcy będą mogli ubiegać się także o pomoc na odbudowę lub naprawę domu w wysokości do 200 tys. zł. W przypadku budynków gospodarczych - do 100 tys. zł.

- Od rana spływały wnioski o pomoc doraźną dla poszkodowanych, wszystkie, które wpłynęły do południa zostały rozpatrzone pozytywnie - i środki zostały przelane na konto gminy Dobrzyca - bedą dalej dystrybuowane. To pomoc doraźna - 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. Mieszkańcy mogą wnioskować - a wiem, że pracuje już 7 zespołów - do 200 tys. zł na remont i odbudowę swoich domów. W przypadku budynków gospodarczych mogą wnioskować do 100 tys. zł. Dziękuję panu staroście i panu burmistrzowi za naprawdę wielkie zaangażowanie, by te skutki były jak najmniej dotkliwe. To cud, że tu w Dobrzycy nikt nie zginął - mówił dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak informuje burmistrz Dobrzycy - na terenie GCK w Dobrzycy rodziny mogą zjeść ponadto ciepły posiłek - na miejscu wciąż nie ma bowiem prądu w domach, nie w każdym budynku można też przebywać.

Według wstępnych informacji starosty Macieja Wasielewskiego - już wiadomo o 5 rodzinach, które nie będą mogły wrócić na noc do domu. Zabezpieczono dla nich miejsca noclegowe. Szacowanie szkód wciąż jednak trwa.

Dobrzyca. 5 budynków wyłączonych z użytkowania po nawałnicy

- Na terenie powiatu mamy ponad 100 uszkodzonych różnych budynków, najwięcej ucierpiały w gminie Dobrzyca - niemal połowa z tego. Ostatnia informacja z nadzoru budolwanego jest taka, że pięć budynków nie nadaje się do zamieszkania, zostały wyłączone z użytkowania. Jesteśmy na to przygotowani, mamy zabezpieczone posiłki i noclegi - informuje starosta pleszewski Maciej Wasielewski

Jak dodaje starosta, na miejsce ściągana jest pomoc - by zabezpieczać uszkodzone budynki. Tym bardziej, że najbliższe dwa dni - również mogą być niezwykle groźne - wichury zapowiadane są do soboty.

Dobrzyca. Trwa zabezpieczanie budynków po nawałnicy. Starostwo ściąga pomoc

Ściągamy pomoc z Poznania, nowe plandeki, bo to co mieliśmy zostało już wydane mieszkańcom. Jutro będziemy mieć nowe środki, nie chciałbym abyśmy musieli z nich korzystać, ale mają być w sobotę znów wichury - musimy być na to gotowi - mówi starosta pleszewski, Maciej Wasielewski.

Dobrzyca. Straty po orkanie Dudley większe niż po orkanie Ksawery z 2017 roku

Służby w rozmowie z "Życiem Pleszewa" przyznają, że tak dramtycznej sytuacji w powiecie pleszewskim - w związku z nawałnicami - nie było od lat.

Przypomnijmy: w roku 2017 przez powiat pleszewski przeszedł orkan Ksawery. Wówczas najwięcej poszkodowanych rodzin odnotowano w gminie Gołuchów. Straty również były poważne, jednak skala zniszczeń była mniejsza - niż po orkanie Dudley, który przeszedł przez gminę Dobrzyca.

Dobrzyca. Konferencja po nawałnicy w gminie:

 
[AKTUALIZACJA: 20.00]

Dobrzyca. Mieszkańcy i firmy angażują się w pomoc. Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej

Na miejscu wciąż pracują służby. Lokalna społeczność oraz firmy pomagają im - dowożąc m.in. ciepłe jedzenie. Powstała także specjalna grupa na Facebooku - gdzie oferowana jest pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnicy.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy