Reklama

Od kwietnia wyższy zasiłek macierzyński. Trzeba jednak złożyć wniosek

Opublikowano:
Autor:

Od kwietnia wyższy zasiłek macierzyński. Trzeba jednak złożyć wniosek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS przypomina - od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Mama, która chce skorzystać z nowelizacji przepisów, musi jednak złoży wniosek. Termin mija 17 maja. 

Po zmianach prawa zasiłek wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. za okres urlopu rodzicielskiego.

Co ważne, jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. „długi wniosek” o zasiłek macierzyński, do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił  81,5 proc. wymiaru za cały okres pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami, 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Wyższy zasiłek macierzyński. 17 maja to ważna data 

- Rodzice, którzy 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. 

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca, to wniosek należy złożony w formie pisemnej.  Jeśli z kolei płatnikiem jest ZUS, ten może być również przekazany w formie elektronicznej, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

ZUS przypomina, że nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy