Reklama

Odpust Świętego Floriana w Pleszewie rozpoczął obchody 140-lecia OSP w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 9 maj 2021 13:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 maja w parafii św. Floriana w Pleszewie odbyła się tradycyjna uroczystość odpustowa. W tym roku miała charakter szczególny - odpust zainaugurował bowiem obchody 140-lecia działalności OSP w Pleszewie

Dziś w kościele św. Floriana w Pleszewie odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe - m.in. w intencji naszych strażaków.

Pleszew. Odpust św. Floriana

Odpust św. Floriana zawsze jest dużym świętem naszych druhów - przez lata uroczystościom sumy odpustowej towarzyszyły duże procesje, w których uczestniczyli strażacy, ich rodziny, parafianie, ale także władze samorządowe. Teraz - ze względu na epidemię - uroczystości odpustowe świętego Floriana w Pleszewie musiały ograniczyć się do mszy polowej oraz złożenia kwiatów i zniczy pod Figurą Świętego Floriana - jedynie przez delegację.

Niemniej było bardzo podniośle i uroczyście. Mszę św. koncelebrował ksiądz dr Marcin Załężny, sędzia Sądu Biskupiego, referent ds. prawnych Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Towarzyszyli mu ksiądz kanonik prof. UAM dr hab. Michał Kieling, Delegat Biskupi ds. Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej oraz oczywiście ks kanonik Krzysztof Guziałek - proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie.

Nie zabrakło również przedstawicieli straży - m.in. bryg. Waldemara Barańskiego - zastępcy komendanta powiatowego PSP, Zbigniewa Serbiaka - prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie oraz oczywiście samych druhów z OSP Pleszew - na czele z naczelnikiem Leszkiem Kołaskim. W polowej mszy św. wziął udział również burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Podczas mszy św. nie brakowało wielu ciepłych słów w kierunku naszych strażaków z OSP Pleszew. Podkreślano ich ważną rolę, doceniano zaangażowanie oraz fakt, że na co dzień czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Pod koniec mszy św. delegacja strażaków - wspólnie z ks. proboszczem Krzysztofem Guziałkiem oraz burmistrzem Arkadiuszem Ptakiem - złozyła kwiaty i znicze pod Figurą Świętego Floriana u zbiegu ulic Hallera i Poznańskiej.

140 lat OSP Pleszew

Warto zaznaczyć, że dzisiejsze uroczystości zainaugurowały obchody 140-lecia OSP w Pleszewie.

Przypomnijmy: historia OSP w Pleszewie sięga roku 1881, kiedy to 27 maja w lokalu pana Fliegerta przy ul. Poznańskiej podjęto decyzję o utworzeniu w mieście Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej.

- Warto jednak zaznaczyć, że w roku 2021 przypada również 200. rocznica ochrony przeciwpożarowej miasta Pleszewa – to wtedy wydano bowiem z nakazu pruskiego broszurę – „Regulamin ogniowy dla miasta Pleszewa” - opowiadał nam całkiem niedawno Leszek Rajs, twórca Pleszewskiego Muzeum Pożarnictwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy