Dziś w kościele św. Floriana w Pleszewie odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe - m.in. w intencji naszych strażaków.
Pleszew. Odpust św. Floriana
Odpust św. Floriana zawsze jest dużym świętem naszych druhów - przez lata uroczystościom sumy odpustowej towarzyszyły duże procesje, w których uczestniczyli strażacy, ich rodziny, parafianie, ale także władze samorządowe. Teraz - ze względu na epidemię - uroczystości odpustowe świętego Floriana w Pleszewie musiały ograniczyć się do mszy polowej oraz złożenia kwiatów i zniczy pod Figurą Świętego Floriana - jedynie przez delegację.Niemniej było bardzo podniośle i uroczyście. Mszę św. koncelebrował ksiądz dr Marcin Załężny, sędzia Sądu Biskupiego, referent ds. prawnych Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Towarzyszyli mu ksiądz kanonik prof. UAM dr hab. Michał Kieling, Delegat Biskupi ds. Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej oraz oczywiście ks kanonik Krzysztof Guziałek - proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie.
Nie zabrakło również przedstawicieli straży - m.in. bryg. Waldemara Barańskiego - zastępcy komendanta powiatowego PSP, Zbigniewa Serbiaka - prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pleszewie oraz oczywiście samych druhów z OSP Pleszew - na czele z naczelnikiem Leszkiem Kołaskim. W polowej mszy św. wziął udział również burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.
Podczas mszy św. nie brakowało wielu ciepłych słów w kierunku naszych strażaków z OSP Pleszew. Podkreślano ich ważną rolę, doceniano zaangażowanie oraz fakt, że na co dzień czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Pod koniec mszy św. delegacja strażaków - wspólnie z ks. proboszczem Krzysztofem Guziałkiem oraz burmistrzem Arkadiuszem Ptakiem - złozyła kwiaty i znicze pod Figurą Świętego Floriana u zbiegu ulic Hallera i Poznańskiej.
140 lat OSP Pleszew
Warto zaznaczyć, że dzisiejsze uroczystości zainaugurowały obchody 140-lecia OSP w Pleszewie.Przypomnijmy: historia OSP w Pleszewie sięga roku 1881, kiedy to 27 maja w lokalu pana Fliegerta przy ul. Poznańskiej podjęto decyzję o utworzeniu w mieście Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej.
- Warto jednak zaznaczyć, że w roku 2021 przypada również 200. rocznica ochrony przeciwpożarowej miasta Pleszewa – to wtedy wydano bowiem z nakazu pruskiego broszurę – „Regulamin ogniowy dla miasta Pleszewa” - opowiadał nam całkiem niedawno Leszek Rajs, twórca Pleszewskiego Muzeum Pożarnictwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.