Pierwsze zapisane wzmianki o wizerunku Maryi z Lutyni, jako „łaskami słynącym” pochodzą z akt wizytacyjnych archidiecezji poznańskiej z końca XVII wieku, a już w 1671 roku zaczęto w parafii prowadzić „Księgę cudów i łask”. Większość z wpisów poświadcza o przypadkach cudownego uzdrowienia, tak jak ten z 1672 roku:
„Zagrodnik Tomasz polecił matkę swoją ciężko chorą Najświętszej Maryi Panience Lutyńskiej - i ta wkrótce odzyskała cudownie zdrowie”.
Największy ze spisanych cudów datowany jest z kolei na 1751 rok. Wówczas przed obrazem Matki Bożej Miłościwej miało dojść do wskrzeszenia - trzy dni po śmierci - małej dziewczynki. Ta w podzięce ułożyła pieśń "Lutyńska Chorych Lekarko", którą wierni śpiewają po dzień dzisiejszy.
Historycznym wydarzeniem dla parafii była koronacja obrazu 13 sierpnia 1972 roku. Doszło do niej dzięki staraniom proboszcza - ks. Henryka Bambra. Uroczystego aktu - za zgodą papieża Pawła VI - dokonał ówczesny prymas - kardynał Stefan Wyszyński.
Odpust Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych
Uroczystości odpustowe w Lutyni gromadzą tysiące pielgrzymów. W tym roku rozpoczną się w niedzielę, 6 sierpnia, a zakończą 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia msze święte zaplanowano na godzinę 6.30, 7.00, 8.30 i 10.00. O 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza odpustowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.