Reklama

Pałac w Skrzypni ma nowych właścicieli. Jakie mają plany? Co powstanie w zabytkowym obiekcie?

Opublikowano: czw, 19 sie 2021 14:00
Autor: | Zdjęcie: Roman Kazimierz Urbaniak

Pałac w Skrzypni ma nowych właścicieli. Jakie mają plany? Co powstanie w zabytkowym obiekcie? - Zdjęcie główne

foto Roman Kazimierz Urbaniak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pałac w Skrzypni ma nowych właścicieli. Zabytkowy obiekt kupiło małżeństwo z Broniszewic.

Pałac w Skrzypni (gm. Czermin) został zbudowany w połowie XIX wieku dla Thielmanna Kirchsteina. Majątek przejeła gmina. Niestety stał się on nie lada utrapieniem dla miejscowego samorządu. Bo to właśnie gmina musiała dbać o bieżące naprawy i remonty m.in. dach czy o opierzenie komina. To oczywiście wiązało się ze sporymi wydatkami. Dlatego podejmowano kolejne próby „pozbycia się” dworu. 

Kilka lat  lata temu  zlecono aktualizację wyceny i podjęto kolejną próbę sprzedaży nieruchomości. Wartość rynkową pałacu oszacowano wówczas na 667 tys. zł, w tym część nieruchomości, która jest zabytkowa – na 496 tys. zł. Wtedy się nie udało. Potem podejmowano jeszcze kilka prób, obniżając cenę. I nic.

Ostatecznie zdecydowano się na rokowania. W połowie kwietnia znalazł się jeden zainteresowany. Wspominane już małżeństwo z Broniszewic. 

Pałac w Skrzypni sprzedany 

Gospodarz Czermina nie krył, że sprzedaż tego typu majątku jakim jest pałac w Skrzypni wiąże się z uzyskaniem wielu zgód i dokumentów. Jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego należało uzyskać pozwolenie m.in. z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, bo część działki jest rolna i prawo pierwokupu pałacu z parkiem w takich sytuacjach ma osoba związana rolnictwem.

Ale okazało się też, że nowy właściciel jest  rolnikiem – więc nie było w tej kwestii problemów. 

Ostatecznie udało się doprowadzić transakcję do szczęśliwego finału. Akt notarialny został podpisany w czerwcu.

– Bardzo mnie to cieszy – mówi dziś wójt Spychaj.

Jakie plany co do zagospodarowania obiektu mają nowi właściciele?

– Póki co, nie ma się jeszcze czym chwalić. Może jak zaczniemy jakieś prace, to opowiemy o tym – mówi nam Marcin Kowalski, nowy właściciel pałacu w Skrzypni. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.