Edredon to największy, nurkujący gatunek kaczki, który występuje na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Zamieszkuje też niektóre wyspy Arktyki. Można go też spotkać w Polsce, nad Morzem Bałtyckim.
Edredon na terenie powiatu pleszewskiego
W jaki sposób znalazła się w wielkopolskich lasach, na terenie Nadleśnictwa Grodziec?
- Czasami zalatuje w głąb lądu. Czy tak było, w przypadku spotkanego w okolicach miejscowości Czarny Bród ptaka czy też pochodzi, z hodowli trudno ustalić – informują przedstawiciele Nadleśnictwa Grodziec.
Edredon przebywał na polu i nie podnosił się do lotu. Dostrzegła go podleśniczy Lidia Kopińska-Mikołajczyk.
- Żona jest podleśniczym, wracała z pracy i zauważyła tego niezwykłego ptaka. Kiedy podeszła bliżej okazało się, że nie może wzbić się do lotu. Postanowiła mu pomóc, dopiero potem okazało się, że to edredon – bardzo rzadki gatunek – opowiada mąż pani Lidii, Kasjan.
Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami stwierdzono, że edredon może wymagać pomocy. Dlatego trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonego przez Nadleśnictwo Grodziec.
Edredon – to wyjątkowy gatunek również z innego powodu. Jego puch jest bardzo wartościowy. Służy do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Jest niezwykle miękki, dlatego ptaki te często nazywane są też "miękkopiórami". Puch ma też doskonałe właściwości izolacyjne.
- Jego cena potrafi sięgać ok. 1,5 tys. zł za kilogram (trzeba go zebrać z ok. 60 gniazd), a pojedyncza kołdra może kosztować blisko 20 tys. zł. Na Islandii i w pn. Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja zbioru puchu edredonowego, który po zbiorze jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to swoistego udomowienia edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi - informują przedstawiciele nadleśnictwa.
Warto przypomnieć, że na terenie Polski ptak ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Co więcej, obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż w czasach Wikingów puch edredonowy był walutą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.