reklama
reklama

Parafia św. Floriana przygotowuje się do 100-lecia. Jakie ma plany?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Parafia św. Floriana w Pleszewie niedługo obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Przygotowania do jubileuszu już ruszyły. Włączyć może się w nie każdy. W jaki sposób?
reklama

- Przygotowujemy się do setnej rocznicy powstania parafii - mówił podczas ostatniego spotkania Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej ksiądz Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii św. Floriana. - Może to dziwne, że parafia, która w 1953 roku otrzymała pierwszego proboszcza - ma 100 lat - zauważył duchowny i od razu przypomniał, jaka jest historia wspólnoty. 

Historia parafii św. Floriana w Pleszewie

Parafia św. Floriana założona została przy zabytkowym kościele w 1925 roku - dekretem kardynała Edmunda Dalbora. Jednak przez ponad 25 lat zarządzał nią zawsze proboszcz z kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Usamodzielnienie nastąpiło w 1953 roku - za sprawą decyzji ks. kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym proboszczem został Jan Schmelter i pełnił tę funkcję aż do roku 1961. Po nim byli to: Czesław Kurzawski (1961-1967), Bogdan Chojnacki (1967-1976), Józef Maciołek (1976-2005) i Tadeusz Pietrzak (2005-2018). Od 2018 roku parafią zarządza - ks. Krzysztof Guziałek.

Z czasem historyczny kościółek przestał wystarczać rozrastającej się wspólnocie. Dlatego na początku lat 80. podjęto starania o budowę nowej świątyni. Ówcześnie - ze względu na opór władzy - wcale nie było o to łatwo.  

- Parafia zawsze miała trudności w kwestiach budowniczych. Wiemy, co to znaczy uzyskać w tamtych czasach pozwolenie na budowę kościoła. To ogromny sukces, że się udało i że kościół powstał - zaznacza Krzysztof Guziałek. 

Remontują kościół i rozbudowują kompleks

Nowy obiekt - kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - został ostatecznie oddany do użytku w 1990 roku. Nie oznaczało to jednak końca dużych robót przy ul. Ciołkowskiego. 

- Potem ważne było zbudowanie całego kompleksu przy kościele - plebanii, biura parafialnego, salek katechetycznych. Te teraz powstają i chcemy, żeby w najbliższym czasie było tam już wszystko, co potrzebne - skomentował obecnie trwające prace proboszcz. 

Zaznaczył też, że dla parafii ważna jest dbałość o zabytkowy, konsekrowany kościół. Jego gruntowny remont przeprowadzono w latach 2011-2013 - dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Rewitalizacja kosztowała ponad 1,7 mln, z czego 625 tys. zł zapłaciła parafia. Nie zrobiono wtedy wszystkiego, dlatego renowacja - jeszcze trwa.

- Musimy ją dokończyć. Pozostała jeszcze m.in. kwestia zagospodarowania poddasza nad zakrystią czy wszystkich piwnic. Prac jest bardzo dużo - tłumaczył Krzysztof Guziałek.  

Chcą wydać album na setną rocznicę

Dlatego parafa ma teraz dużo planów. Również tych bezpośrednio związanych ze zbliżającym się 100-leciem. Proboszcz zapowiedział stworzenie albumu o parafii - jej obydwu kościołach oraz pracy miejscowych kapłanów.

Monografię mają przygotować Stanisław Małyszko oraz ks. prof. Michał Kieling. 

- Wydanie książki planujemy w 2024 roku - na rok przed 100 rocznicą, tak, żeby była ona niejako bramą otwarcia na jubileusz. Damy ją parafianom, miastu, województwu, Polsce. Chcemy, żeby był to rodzaj przygotowania do tego dużego święta - podkreślił Guziałek.   

Książka ma też być ukłonem w stronę osób zaangażowanych w życie parafii, również tych, których wkład być może nie był jak do tej pory zauważony.  

- Z kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mocno związane było pleszewskie rzemiosło. Jak wiemy - w kościele mamy element tego ofiarowania - figury św. Józefa czy stacje drogi krzyżowej. Rzemieślnicy znacząco też pomogli przy budowie świątyni. Kiedyś chowałem człowieka i na dzień przed dowiedziałem się ile on dla parafii zrobił - że był na budowie prawie każdego dnia, ogromnie się udzielał, a to nigdzie nie było odnotowane. Tacy ludzie i gesty zasługują na uznanie - mówił Guziałek. 

Dlatego proboszcz zachęca wiernych do dzielenia się swoimi historiami związanymi z parafią. 

- Jeżeli wszyscy pomogą - udostępnią materiały, zdjęcia i informacje, to powstanie wielkie dzieło -  podsumował. 

Guziałek zapowiedział też powstanie filmiku o dziejach wspólnoty, który ma zostać umieszczony w mediach społecznościowych. Ma odbyć się również uroczystość, z udziałem wyjątkowych gości.
 
Będziemy informować o szczegółach. 
 
Zobacz też: Jakie tajemnice skrywa historia parafii św. Floriana?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama