reklama

Pieniądze na konto w banku. To coraz popularniejsze rozwiązanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Pieniądze na konto w banku. To coraz popularniejsze rozwiązanie - Zdjęcie główne

Pieniądze na konto w banku. To coraz popularniejsze rozwiązanie | foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCoraz więcej osób decyduje się na otrzymywanie emerytury lub renty w formie przelewów bankowych – informuje ZUS. To już 80% wypłacanych świadczeń.
reklama

Wedle danych z ZUS-u w marcu tego roku tzw. poziom ubankowienia wyniósł 80 proc. Oznacza to, że cztery na pięć osób otrzymują emeryturę czy rentę na konto. 

reklama

Wygoda i bezpieczeństwo

– Przelewy bankowe oznaczają nie tylko wygodę i oszczędność czasu, ale także zwiększają bezpieczeństwo finansowe. Chcemy, aby nasi klienci swobodnie korzystali z rachunków bankowych i dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.  

Systematyczny wzrost

Ekspertka podkreśla, że poziom ubankowienia – czyli świadczeń wypłacanych na konta - systematycznie rośnie. Wystarczy spojrzeć na dane. Otóż na koniec 2024 roku było to 79,7 proc. Gotówkowa forma wypłaty, czyli przekaz pocztowy, powoli traci na znaczeniu. Dla porównania: w grudniu 2020 r. ZUS przekazał pocztą 2,2 mln świadczeń, natomiast w 2024 r. liczba ta zmniejszyła się do 1,78 mln. Poziom ubankowienia wśród nowych emerytów i rencistów wynosi nawet 86,7 proc. 

reklama

Element strategii ZUS

Program ubankowienia świadczeń wypłacanych przez ZUS jest jednym z elementów strategii ZUS. Wspiera on działania państwa w zakresie wzrostu obrotu bezgotówkowego w gospodarce. Ubankowienie wpływa także pozytywnie na obniżenie kosztów działalności ZUS. 

- Z analizy danych ZUS wynika, że w grudniu ubiegłego roku wypłacono ponad 8,8 mln długoterminowych świadczeń. Bezpośrednio na konta bankowe zostało przekazanych 79,7 proc. z nich. To wyraźny sygnał, że klienci coraz lepiej odnajdują się w korzystaniu z nowoczesnych, szybszych i bardziej  zautomatyzowanych, a także zdecydowanie bardziej bezpiecznych form rozliczeń – dodaje Marlena Nowicka

Wykluczeni cyfrowo 

Poziom ubankowienia systematycznie rośnie. Niektóre ze świadczeń długoterminowych – co podkreślają eksperci ZUS - prawie w całości są wypłacane na konta bankowe. Dotyczy to nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (98,8 proc.), emerytur pomostowych (96 proc.) i świadczeń przedemerytalnych (94,9 proc.). Wysokim stopniem ubankowienia charakteryzują się również emerytury (82,3 proc.). 

reklama

- Z drugiej strony, najniższe wskaźniki ubankowienia obserwujemy przy wypłatach świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (43,3 proc.), w programie „Mama 4+” (47 proc.) i rent socjalnych (66,4 proc.). Osoby, które otrzymują te świadczenia, mogą mieć ograniczony dostęp do usług bankowych. Nie korzystają z nich z powodu wykluczenia cyfrowego lub transportowego – tłumaczy rzeczniczka

Dalszy rozwój usług 

Ponieważ coraz więcej osób uprawnionych do świadczeń, również seniorów, dostrzega korzyści z posiadania konta w banku, ważny jest dalszy rozwój usług bankowych dostosowanych do tej grupy klientów. 

- Należy umożliwić im zarówno wygodny, jak i bezpieczny dostęp do środków, które powierzają bankom. ZUS od kilku lat zapewnia tym osobom wsparcie edukacyjne i prowadzi kampanię informacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” – podsumowuje Marlena Nowicka

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo