Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest zakaźna, ale nie zaraźliwa. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Nie jest to choroba nowa. Bakteria legionella została opisana po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc.
- Legionelloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak wskazuje GIS, do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.
Legionella w Wielkopolsce. Gdzie doszło do zakażenia?
Małżeństwo z powiatu ostrowskiego, u którego zdiagnozowano chorobę - jak poinformowali PAP przedstawiciele szpitala - przyjęto do lecznicy z wysoką gorączką, bólami głowy i mięśniowo-kostnymi. Ogólnie przebieg zakażenia u pary nie jest ciężki. Po kilku dniach leczenia ich stan znacznie się poprawił.Ze wstępnych informacji wynika, że małżeństwo przed wystąpieniem objawów miało przebywać na urlopie na terenie jednej z miejscowości w powiecie pleszewskim. Ponadto pacjenci w wywiadzie przyznali, że w domu używali klimatyzacji, która nie była uruchamiana od trzech lat.
Gdzie i w jaki sposób się zarazili? Próbuje to ustalić Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp.
- W tej chwili prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w sprawie. Pobrano próby i czekamy na wyniki. Te będą znane najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia. Dopiero wówczas będziemy mogli powiedzieć więcej na temat ewentualnego źródła zakażenia - poinformowała nas 29 sierpnia, Małgorzata Jezierska, rzecznik prasowy PSSE w Ostrowie Wlkp.
Oświadczenie wojewody po informacjach o pierwszych zakażeniach legionellą w Wielkopolsce
W związku z informacjami o zakażeniach Legionellą w Wielkopolsce, wojewoda Michał Zieliński zwołał w poniedziałek, 28 sierpnia, sztab kryzysowy. Z informacji przekazanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku w naszym regionie odnotowano 17 przypadków zakażenia legionellą, dwie osoby zmarły - jedna pod koniec stycznia, druga - kilka dni temu - 25 sierpnia.Pod tym względem - według służb wojewody - sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek osób chorych (37 - 60 lat), tryb życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii. Jak przekazał mediom rzecznik wojewody - „sytuacja jest pod pełną kontrolą”, a nowe przypadki zakażeń nie mają nic wspólnego z sytuacją na Podkarpaciu.
- Mimo tych ustaleń, zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.
Jakie są objawy legionelli?
Legionelloza najczęściej rozpoznawalna jest pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Przy chorobie legionistów, objawy Legionelli występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki 39-40°C.Częstymi objawami są także biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze oraz zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia.
Najczęstszą konsekwencją zakażenia legionellą jest postać płucna choroby. Znacznie rzadziej występuje pozapłucna. Jej przebieg jest znacznie łagodniejszy i w przeciwieństwie do postaci płucnej nie występuje tutaj katar czy ból gardła. Charakterystyczne są natomiast objawy związane z zakażeniem innych narządów: zapalenie mięśnia sercowego, błon surowiczych, upośledzenie i uszkodzenie nerek i wątroby. W tym przypadku częściej dochodzi do zgonu chorego.
Drugą wspomnianą postacią legionellozy jest gorączka Pontiac. Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po 2-5 dniach. Gorączka Pontiac występuje w postaci epidemii, pojedyncze przypadki zachorowań występują sporadycznie.
Główne czynniki ryzyka wśród pacjentów
Do głównych czynników ryzyka, które mogą odpowiadać za zakażenie legionellą, zalicza się:
- wiek powyżej 40 lat,
- choroby serca,
- cukrzycę,
- obniżoną odporność,
- alkoholizm,
- palenie papierosów,
- choroby płuc,
- choroby nerek,
- nowotwory,
- chłoniaki,
- choroby układu oddechowego.
Gdzie mogą rozwijać się bakterie legionelli?
Do tej pory zakażenie tą bakterią potwierdzono u ponad 150 pacjentów hospitalizowanych m.in. na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zanotowano też kilkanaście zgonów. Zmarli to głównie osoby starsze, obciążone chorobami współistniejącymi.Zakazić można się w miejscach, które stanowią odpowiednie środowisko do rozwoju legionelli. Siedliskiem bakterii mogą być między innymi:
- baseny,
- jacuzzi,
- prysznice,
- wanny z hydromasażem,
- klimatyzatory,
- ozdobne fontanny,
- baseny termalne,
- nawilżacze powietrza,
- miejskie krany do picia wody,
- myjnie,
- zbiorniki ciepłej wody
- podgrzewacze,
- złożone systemy hydrauliczne,
- dializatory.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?
Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.Pleszewski sanepid na swojej stronie internetowej opublikował zalecenia dotyczące utrzymania wewnętrznej instalacji ciepłej wody użytkowej budynku mieszkalnego w należytym stanie higieniczno-sanitarnym.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.