Reklama

Pleszew. Czy wróci wywóz wielkogabarytów? Mieszkańcy apelują do władz miasta

Opublikowano: pt, 29 sty 2021 19:30
Autor:

Pleszew. Czy wróci wywóz wielkogabarytów? Mieszkańcy apelują do władz miasta - Zdjęcie główne

Pleszew. Czy wróci wywóz wielkogabarytów?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa wstrzymania wywozu odpadów wielkogabarytowych od dłuższego czasu wzbudza emocje w mieście. Był to dominujący temat podczas ubiegłorocznych zebrań wiejskich i osiedlowych w Mieście i Gminie Pleszew. I – jak się okazuje – sprawa wywołuje emocje do dziś.

- Wywóz wielkogabarytów powinien powrócić – twierdzi wprost jeden z naszych Czytelników.

Pleszew. Ludzie proszą o wywóz wielkogabarytów

Jak dodaje, wiele osób ma dziś problemy, by pozbyć się starych mebli czy sprzętu.

- W poprzednich latach była zbiórka raz w roku. A potem – po 2019 roku - to wstrzymano. I nic nie dają koleje apele ludzi o powrót wywozu – mówi czytelnik. 

Warto zaznaczyć, że w międzyczasie apelowali w tej sprawie także radni. Interpelację w sprawie wywozu wielkogabarytów złożyła m.in. przewodnicząca rady Adela Grala-Kałużna.

Pleszew. Dlaczego nie wywożą wielkogabarytów?

Co na to władze miasta? Jak zaznaczają, wszystko - tradycyjnie - związane jest z rosnącymi kosztami wywozu i zagospodarowania odpadów. A przy wywozie wielkogabarytów wspomniane koszty diametralnie wzrastały. Dlaczego? Ponieważ – jak twierdzą władze - niektórzy w wielkogabarytach chowali także… inne odpady.

- Przy zbiórce tego typu odpadów, mimo, że każdy mieszkaniec posiadał dokłady opis tych odpadów, który znajdował się na harmonogramie odbioru - często wystawiano odpady zdekompletowane oraz przy okazji inne, które nie są wielkogabarytowe – wyjaśnia wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek.

Pleszew. Drogie koszty wywozu wielkogabarytów

A – jak dodaje - koszty takiej zbiórki sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei jeszcze większe były koszty zagospodarowania takich odpadów.

- Dla przykładu: za tonę zagospodarowania pralek, telewizorów, lodówek itd. – kompletnych - gmina płaci do ZGO 43,20 zł. Natomiast tona takich odpadów zdekompletowanych to już koszt 2.376 zł – informuje burmistrz Andrzej Jędruszek

Pleszew. Gdzie wywieźć wielkogabaryty?

Dlatego też zbiórka została wstrzymana. Władze Pleszewa przypominają jednak, że wielkogabaryty są przyjmowane na PSZOK w Pleszewie za darmo – trzeba je jednak dowieźć samemu.

– Mieszkańcy mają możliwość dostarczania odpadów wielkogabarytowych kompletnych bez odpłatności na SPSZOK indywidualnie, który jest czynny w godzinach dogodnych dla mieszkańców w (od poniedziałku do piątku 6.00-22.00 a w soboty od 6.00 do 15.00) – przypomina wiceburmistrz Pleszewa.

Pleszew. Jak zamówić wywóz wielkogabarytów?

Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia usługi odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z nieruchomości, świadczonej przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie. Szczegółowy cennik takiego zlecenia dostępny jest w PK. 

Jak twierdzi wiceburmistrz działanie takie jest dziś po prostu konieczne. W kontekście nauki segregacji.

- Ma również wydźwięk edukacyjny i niestety konieczny. Mieszkańcy bardzo często przyznają, że nie do końca czytali ulotki i że popełnili błąd i co ważne wprowadzają zmiany w swoim postępowaniu. I jest to postępowanie o jakie nam chodzi – zaznacza Andrzej Jędruszek.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy