reklama
reklama

Pleszew. Dziś Wielki Czwartek . O której msze w kościołach?

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Dziś Wielki Czwartek . O której msze w kościołach? - Zdjęcie główne

Pleszew. Dziś Wielki Czwartek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego, stanowi dla chrześcijan pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
reklama

W Wielki Czwartek chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Chrystusa sakramentów - Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia we wszystkich kościołach milkną dzwony i muzyka.

Liturgia Wielkiego Czwartku to nabożeństwo pełne symboliki.

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, w tym dniu msza święta o godzinie 18.30 i adoracja Jezusa Chrystusa do godziny 23.00 - mówi ks. kan. Krzysztof Guziałek, proboszcz pleszewskiej parafii św. Floriana. 

W Wielki Czwartek, poza Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowaną wieczorem, przed południem w kościołach katedralnych odbywa się tzw. Msza Krzyżma. Jest to odprawiane przez biskupów nabożeństwo, podczas którego święcone są oleje potrzebne do udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń, konsekracji kościołów i ołtarzy. W jego trakcie kapłani odnawiają złożone przyrzeczenia. Taka msza nie należy do obchodów Triduum Paschalnego.

Uroczystym rozpoczęciem Triduum jest dopiero wieczorna  Msza Wieczerzy Pańskiej. W jej trakcie, wierni słuchają czytań opowiadających o Mojżeszowych zaleceniach na temat przygotowania Paschy, oraz o ustanowieniu przez Chrystusa Eucharystii.

Symbolika Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest pełna niezwykłych symboli, nieobecnych w czasie innych mszy świętych w ciągu roku. Jednym z nich jest  tzw. Mandatum - obrzęd obmycia nóg, który przypomina nam o geście Jezusa wobec dwunastu Apostołów. W tym roku, że względu na obostrzenia sanitarne, obrzędu tego nie będzie. Kuria Diecezjalna w Kaliszu wydała instrukcje w sprawie obchodów rozpoczynajacych się właśnie świąt.

Wielki Czwartek to także początek wymownej ciszy w Kościele. W trakcie pieśni "Chwała na wysokości Bogu" najpierw brzmią wszystkie kościelne dzwony, by potem zostać wyciszone aż do pieśni "Chwała" odśpiewywanej w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Zamiast dzwonków, od tej pory w kościele używa się kołatek o głuchym brzmieniu.

Kolejnym symbolem jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej Kaplicy Adoracji - tzw. Ciemnicy. Oznacza to czas modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, i jego uwięzienie. To właśnie przy Ciemnicy, wierni mogą do późnych godzin wieczornych adorować Najświętszy Sakrament.

Zdjęcie z ołtarza obrusu, mszału, krzyża i świec oznacza zakończenie wieczerzy. Obnażenie ołtarza jest także przypomnieniem upokorzenia Jezusa  - obdarcia Go z szat, tuż przed ukrzyżowaniem. Pełne symboliki jest też otwarte, puste tabernakulum. To znak, że Jezusa nie ma w tym miejscu, ale przebywa w zamknięciu i oczekuje na wyrok. 

 

Pleszew. WIELKI CZWARTEK - Msza Wieczerzy Pańskiej 

 

Franciszkanie w Choczu - godz. 18.00. Po mszy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum i zakończenie ceremonii.

 

Parafia św. Floriana w Pleszewie - godz. 18.30. Adoracja do godz. 23.00

 

Strzydzew - godz. 18.00. Adoracja do 21.00

 

Lenartowice - godz. 18.00

 

Sowina - godz. 18.00

 

Tursko - godz. 18.00. Czuwanie do godz. 24.00

 

Gołuchów - godz. 19.00. Czuwanie do godz. 21.00. Transmija mszy świętej na TUTAJ

 

Szymanowice - godz. 18.00. Adoracja do godz. 21.00. Transmisja mszy świętej TUTAJ 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama