Reklama

Reklama

Pleszew. Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień

Opublikowano: wt, 30 mar 2021 09:24
Autor:

Pleszew. Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień - Zdjęcie główne

Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest nowy harmonogram szczepień przeciwko koronawirusowi. Wprowadzono też kilka zmian w Narodowym Programie Szczepień.

Reklama

Zmiany przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Wszystko ma być – jak zapewniają rządzący – prostsze i szybsze. 

Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień 

Nowy harmonogram szczepień i zmiany w Narodowym Programie Szczepień mają ułatwić i uprościć całą procedurę. I spowodować, że szczepienia będą wykonywane szybciej. W konsekwencji zaś będzie można szczepić więcej osób. Przyspieszenie jest ważne nie tylko ze względu na konieczność jak najszybszego opanowania pandemii koronawirusa. Szybsze i sprawniejsze szczepienie jest ważne, bo mamy dostać na dniach dużo szczepionek. - Tylko w kwietniu do Polski ma dotrzeć blisko siedem milionów szczepionek – wyliczają rządzący. 

Program szczepień to coś więcej niż program rządowy. To egzamin z działania struktur państwa.Tuż przed końcem pierwszego kwartału wykonaliśmy sześć milionów szczepień.Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych - tłumaczył premier Morawiecki. 

Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień

 - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ten program szczepień przebiegał sprawnie. Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję, co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia - stwierdził premier. 

W drugim kwartale powstaną nowe punkty szczepień.

Nowe punkty i miejsca szczepień to:

- szpitale tymczasowe

- w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny

- w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd

- punkty drive thru

- zakłady pracy

- apteki

- przychodnie POZ

- Jeśli będzie pracodawca, który będzie miał ponad 500 pracowników i zorganizuje sobie zespół szczepienny, będzie mógł szczepić w zakładach pracy - poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. 

Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia.

12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika.

Zrezygnowaliśmy z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych - poinformował Michał Dworczak. 

Każdy obywatel Polski, niezależnie gdzie mieszka, ma prawo się zarejestrować na szczepienie.

Koronawirus. Początek walki z pandemią   

Warto przypomnieć, że z pandemią koronawirusa walczymy już ponad rok. Wszystko zaczęło się w marcu 2020r. Mieszkaniec z lubuskiego – to był tzw. pacjent zero – czyli pierwsza odnotowana osoba, która zachorowała na COVID-19 w Polsce. Na szczęście mężczyzna pokonał chorobę. Jednak na pierwszą ofiarę śmiertelna SARS COV 2 nie trzeba było długo czekać. Wirus pokonał pacjentkę z Poznania. Walcząc z pandemią wprowadzono wiele obostrzeń. Do sklepów czy aptek wchodziło się pojedynczo. Ograniczono wstęp do urzędów i innych instytucji. W szkołach z krótkimi przerwami – obowiązywała – i nadal obowiązuje nauka zdalna. Szalejąca pandemia poważnie wpłynęła na kondycję firm i zakładów.  Koronawirus dotknął z czasem właściwe każdej z dziedzin gospodarki. Zamknięto salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje, kina, baseny. Ostatnio nawet przedszkola i żłobki. Kolejne miesiące oznaczały dla nas wszystkich życie w cieniu restrykcji – dezynfekcja, dystans, maseczki. Jednym z najczęściej używanych określeń stał się termin lockdown. Nawet do lekarza nie można było się swobodnie umówić na wizytę. Wprowadzono tzw. teleporady. W wielu szpitalach – jak choćby w pleszewskim - stworzono oddział covidowy. 

Koronawirus. Narodowy Program Szczepień  

Światełkiem w ciemnym tunelu walki z pandemią – i to na całym świecie - okazały się pierwsze szczepionki na koronawirusa. Szczepienia – w ramach Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się u nas w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Na pierwszy ogień poszli medycy, podopieczni placówek opiekuńczych, potem najstarsi seniorzy, nauczyciele. Następnie przyszła kolej na kolejne roczniki – wedle wyznaczonego harmonogramu. 

- Szczepienia są dziś jedyną możliwą formą walki z pandemią. Innego wyjścia, by zniszczyć tego wirusa, po prostu nie ma. Tak było również w przypadku chorób, które dziś praktycznie już nie występują - tylko szczepienia powodują, że pandemię udaje się ostatecznie pokonać. Nie stanie się to oczywiście od razu, za jednym „pstryknięciem” – to proces, który może trwać nawet dwa lata - mówiła Adela Grala-Kałużna, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny rodzinnej z Pleszewa.  

 

Koronawirus. Jak się zarejestrować na szczepienie? 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi wciąż trwają. Teraz wedle wspomnianego już nowego harmonogramu. A jak można się rejestrować? Poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.