Reklama

Reklama

Pleszew ma być "smart". Co konkretnie jest w planie?

Opublikowano: czw, 17 paź 2019 13:13
Autor:

Pleszew ma być "smart". Co konkretnie jest w planie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Pleszew. W murach pleszewskiej biblioteki odbyła się konferencja, która była swoistym wstępem do dużego projektu pt. „Smart Pleszew” - czyli innowacyjnych i - przede wszystkim - proekologicznych rozwiązań dla naszego miasta, które mają być wdrożone w ciągu dwóch najbliższych lat.

 

Przypomnijmy: na początku roku Pleszew otrzymał pieniądze z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na realizację projektu „Smart Pleszew”. Warto zaznaczyć, że poza nami udało się to tylko 24 miastom z całej Polski - w Wielkopolsce pieniądze wywalczył jeszcze tylko Rawicz.

W sumie otrzymaliśmy ok. 2,3 mln zł dofinansowania na zadania, które - w założeniu - mają być innowacyjne i proekologiczne. Teraz - w murach pleszewskiej biblioteki odbyła się konferencja, która omawiała realizowane dopiero od niedawna prace.

Partnerem dyskusji był Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Prelekcje wygłosili m.in. zaproszenie gości: dr hab. Monika Stanny - dyrektor IRWiR PAN, Łukasz Komorowski oraz Rajmund Ryś z firmy Projekty Miejskie.

Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa dotycząca wdrażania rozwiązań na terenie miasta i gminy. Jak jednak zaznaczano na konferencji, sama koncepcja „smart” nie ma konkretnej definicji. - Nie proponuje uniwersalnego rozwiązania - podkreślała w swoim wystąpieniu dr hab. Monika Stanny. - To, co macie wymyślone w projekcie - jest skrojone na wasze potrzeby - dodawała.

No dobrze, co jednak konkretnie może czekać mieszkańców?

WIĘCEJ PRZECZYTASZ WKRÓTCE W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (26)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Hackelbery

  Podsumowanie dyskusji - pinindzy ni ma i nie będzie _ J.V. Rostowski . Tak odpowie pan burmistrz.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -0

  gregor

  ~wio Nie widzę tutaj żadnego skandalu. Fotowoltaika jest dobra czytaj, rentowna pod dwoma warunkami : zużycie prądu jest duże i montaż jej odbywa się za cudze pieniądze :) Montaż przy budowie oznaczał by konieczność wydania pieniędzy z budżetu. A wtedy rentowność jest słaba. Zwrot inwestycji po ~10 latach. Nie ma żadnej pewności jak długo taka instalacja bezproblemowo podziała. W przypadku instalacji z "grantów", koszt jest żaden a zysk natychmiastowy. A dofinansowanie wydane z głową, na zasadzie inwestycji, a nie "przejedzenia" jej na bzdety, do utrzymania których będzie trzeba dokładać z kasy gminnej bez jakiejkolwiek korzyści.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  skandalista

  wiadomo ile głosów miał pan kusiakiewicz bo gazeta utajniła jego wynik co jest skandalem, wszystkich innych wyniki podano a kusiakiewicza nie

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  TOWARZYSZ PÓŁKOWNIK

  zdrastwujtje towarisz!!! kak to budu?

 • 2 lata temu | ocena +13 / -0

  gregor

  A teraz serio. Miasto posiada nowe ogromne połacie dachów z ekspozycją na południe, a których sąsiedztwo jest beznadziejne i właściwie budynków z tych kierunków nie widać. Mowa o bibliotece i domie kultury. Za 2,5 miliona można postawić tam instalację fotowoltaiczną o mocy 500kW co pozwoli wyprodukować rocznie prąd o mocy 550MW. Da to możliwość bibliotece i domowi kultury, ale również na potrzeby oświetlenia planowanego pobliskiego deptaka z parkingiem być elektrycznie niezależnym. Możliwe oszczędności roczne gminy z tego tytułu to ponad 300 tysięcy złotych rocznie ! Jeśli te były z góry zaplanowane w budżecie, można je przeznaczyć na rozbudowę kolejnych instalacji, tworząc w ten sposób pierwszy w Polsce samorząd gminny, którego budynki zasilane są prądem z energii odnawialnej. A zaoszczędzone pieniądze wydawać na remont dróg. Przy okazji udostępniając publicznie bieżące odczyty, wydajność, oszczędności mieszkańcom, dydaktycznie i jako uzasadnienie inwestycji. I SMART I EKO !

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  Obywatel Wojciech

  A ja proponuję zalesić miasto poprzez nasadzenie tysięcy drzew, które wycinanie przy każdej inwestycji. Poza tym - więcej myśleć, więcej rozważnych decyzji Państwo Burmistrzów two.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  starszy pan

  Moje propozycje do programu SMART: - wprowadzić darmową komunikację miejską. Będzie mniej smogu i wypadków,

 • 2 lata temu | ocena +19 / -0

  myślenie nie boli

  Bezmyślnie zgłoszono Pleszew do programu i teraz pan burmistrz nie wie co z tym fantem zrobić. Śmiechu warte. Zanim się zgłasza uczestnictwo w jakimś programie, winno się mieć jakąś koncepcje, a nie tak "na hura". Mieszkańców trzeba było pytać przed zgłoszeniem się do projektu.

 • 2 lata temu | ocena +14 / -1

  szwagier brata

  słuchajta unia daje forse na takie pierdoły więc mamy forsę i nie wiemy co zrobić - unia dała coś trza wymyśleć, montaż może kosztować milion bo szwagier założy firmę montażową i zarobi, pasuje robota - pozdrawiam plebs

 • 2 lata temu | ocena +12 / -0

  ja

  Za tą kasę kupić urzendasom wrotki,by mogli dojeżdżać do pracy

 • 2 lata temu | ocena +10 / -0

  gregor

  Znając życie, to pierdolną jakiś zasilany słońcem wielki panel tabletowy na rynku równie potrzebny jak słynna ławka, pokazujący niebywałą historię miasta. Jako że ekran będzie eko i innowacyjny, jego montaż będzie kosztował milion. Za drugi się postawi stację szybkiego ładowania prądem koło ratusza (z dostępem tylko dla osób za zezwoleniem jak parking) a za pozostałe pół bańki trzy auta elektryczne. Teslę dla burmistrza, oraz dwie renówki na abonament dla straży miejskiej. VOILA !

 • 2 lata temu | ocena +3 / -7

  SMART

  Proponuję zrobić bramki na drodze tak jak na autostradach i wprowadzić opłatę za wjazd do miasta, na każdej drodze wjazdowej do Sleszewa, oczywiście każde miejsce parkingowe w mieście powinno być płatne - opłatę można pobierać przy wjeździe do miasta - nie trzeba by w ten sposób stawiać głupich parkomatów bo każdy kto wjedzie płacił by od razu za parking.