Pleszewska Fundacja Animacja - we współpracy z MGOPS oraz PCPR w Pleszewie - ruszyła właśnie z innowacyjnym projektem, dzięki któremu osoby potrzebujące, samotne - najczęściej zależne po prostu od innych - mogą otrzymać bezpłatną pomoc wolontariacką. A wszystko to dzięki specjalnej aplikacji w telefonie!
Aplikacja SOS Homini - bo o nie mowa - jest wyjątkowa. Dlaczego? - Bo łączy ludzi - komentuje Lucyna Roszak, szefowa Fundacji Animacja w Pleszewie. Łączy tych, którzy chcą pomagać - z tymi, którzy tej pomocy właśnie potrzebują.
- Wszyscy mają jedno pragnienie - czuć się potrzebnym i docenianym, nawet będąc zamkniętym w czterech ścianach - zaznacza Lucyna Roszak.
Fundacja Animacja działająca w Pleszewie ruszyła więc właśnie z innowacyjnym projektem, który ma na celu dotarcie z pomocą wolontariacką do osób potrzebujących - zależnych od innych, z różnych powodów - najczęściej samotnie przebywających w domach.
Głównym narzędziem w łączeniu dwóch stron projektu ma być aplikacja SOS Homini - dostępna na smartofny, czyli telefony komórkowe z systemem Android i tablety (również z systemem Android). Aplikację, której nazwa oznacza „na ratunek człowiekowi” opracował Marcin Górniak ze Stowarzyszenia SOS Homini, który dostrzegł potrzebę poszerzenia pola działalności wolontariackiej. Najpierw była ona testowana w Międzychodzie. Teraz przyszła pora na Pleszew i Wronki.
- Nie brakuje współcześnie osób, które stają się więźniem we własnym domu. Przyczyny są różne, czasami jest to niepełnosprawność, zaawansowany wiek i dzieci lub wnuki mieszkające w dużej odległości, skomplikowane sytuacje rodzinne, samotność, a przede wszystkim choroba, która może dopaść w każdym wieku. Problemy tych osób są rzadko dostrzegane, bo nie rzucają się w oczy. Tymczasem człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Nie tylko po to, żeby sprzątnął mieszkanie, wyprowadził psa, nakarmił kota, zrobił zakupy czy załatwił sprawy urzędowe. Zdarza się, że największą pomocą jest życzliwa obecność, wysłuchanie, przeczytanie książki lub gazety, wspólne wypicie herbaty czy chwila na grę planszową - wyjaśnia Lucyna Roszak.
Z drugiej strony znajdują się osoby (nie tylko młodzi uczniowie czy studenci, ale także seniorzy - mamy w końcu w Pleszewie Senioralne Centrum Wolontariatu), które czują się na siłach, mają wolny czas, a przede wszystkim wiedzą, jak wartościowa jest pomoc drugiemu. To osoby świadome tego, że pomagając innym, tak naprawdę ubogacają przede wszystkim siebie. Wolontariusze w każdym wieku są gotowi na różne sposoby realizować potrzeby osób zależnych zgłaszane za pomocą aplikacji SOS Homini. Szefowa Fundacji Animacji podkreśla, że nie będą to usługi opiekuńcze, ale pomoc w codziennych zadaniach oraz towarzyszenie.
Jak to wszystko działa i od czego trzeba zacząć?
Osoba potrzebująca pomocy powinna najpierw telefonicznie zgłosić się do koordynatorki projektu - Emilii Golińskiej (tel. 519 555 974). Po rozmowie zostanie podjęta decyzja, czy wolontariusze będą w stanie sprostać oczekiwaniom takiej osoby. Koordynatorka odpowiedzialna będzie również za podpisanie specjalnej deklaracji z osobą potrzebującą oraz przeszkolenie jej z użytkowania aplikacji.
Osoby biorące udział w projekcie otrzymają oczywiście wsparcie ze strony koordynatorki na każdym etapie trwania projektu. Uwaga! Jeśli ktoś nie posiada odpowiedniego telefonu czy tabletu, na których mogłaby ona działać, Fundacja Animacja wypożyczy 10 osobom niezbędny sprzęt. Co więcej, do końca trwania projektu (czyli do 30 kwietnia 2020 roku) opłaci także za internet. Najaktywniejsi uczestnicy testu będą mogli zatrzymać telefon lub tablet.
Pod kątem uczestnictwa w projekcie zostanie przeszkolonych około stu wolontariuszy - dorosłych i młodzieży. Ci pierwsi będą szkoleni 6 grudnia o godz. 14.00 w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie (ul. B. Krzywoustego 3), a młodzież z kolei będzie szkolona 16 grudnia o godz. 9.00 w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla Młodzieży Dojeżdżającej (ul. Świętego Ducha). Chętni wolontariusze mogą zgłaszać się do koordynatorki wolontariuszy - Mariki Włodarczyk (tel. 570 048 678).
Warto zaznaczyć, że za aktywność w ramach projektu wolontariusze otrzymają pakiety lojalnościowe.
W Pleszewie aplikacja wdrożona będzie w ramach projektu Social(i)Makers (Twórcy społeczni) Lokalny Pilot innowacji społecznej który realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Poznania.Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Partnerami projektu są: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie, Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla Młodzieży Dojeżdżającej oraz pleszewskie szkoły.