Reklama

W Pleszewie powstała ulica imienia Edwarda Horoszkiewicza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W Pleszewie powstała ulica imienia Edwarda Horoszkiewicza - Zdjęcie główne

W Pleszewie powstała ulica imienia Edwarda Horoszkiewicza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa droga prowadząca do szeregowców w okolicy ul. Kaliskiej w Pleszewie – została nazwana imieniem Edwarda Horoszkiewicza – śp. lekarza, wieloletniego dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pleszewie, posła, który odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim, a także „Zasłużonym dla Miasta i Gminy Pleszew”.

Ś.p. Edward Horoszkiewicz to postać, której pleszewianom nie trzeba szerzej przedstawiać. Osobowość wybitna i niezwykle zasłużona dla miasta - przez lata dbał nie tylko o zdrowie mieszkańców, ale pielęgnował również pamięć o polskiej historii – w tym o tragicznych wydarzeniach, których sam był świadkiem jako dziecko – gdy na Wołyniu dochodziło do brutalnych mordów.

Edward Horoszkiewicz. Ceniony lekarz i społecznik

Sam urodził się właśnie tam – w 1938 roku w Balarce. - Polska kolonia w gminie Silno, parafia Derażne, na krańcu powiatu łuckiego w woj. wołyńskim. Zakładał ją jeszcze mój pradziad… - opowiadał na łamach „Życia Pleszewa” historię swojego dzieciństwa w roku 2017.

Mężczyzna przeżył brutalne mordy banderowców na Wołyniu, koszmar II wojny światowej – w tym obóz w Wizau. Po wojnie jego rodzina - za utracone na Kresach mienie – otrzymała gospodarstwo w Parzewie w gminie Kotlin. Do Pleszewa Edward Horoszkiewicz trafił po studiach. Został lekarzem - później znanym i cenionym, był m.in. współtwórcą budowy szpitala w naszym mieście, pełnił tu funkcję jego dyrektora.

Był również radnym, później nawet posłem na Sejm… Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany – m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, a także „Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew”. Zmarł w czerwcu 2018 roku. 

Ulica imienia Edwarda Horoszkiewicza w Pleszewie. Była inicjatywa mieszkańców

I już wtedy – trzy lata temu – w mieście zrodził się pomysł, by uhonorować Edwarda Horoszkiewicza – poprzez nadanie jego imieniem jednej z ulic. Inicjatorami byli sami mieszkańcy Pleszewa - już w roku 2018 zbierano w tej sprawie w mieście podpisy pod specjalną petycją, która trafiła ostatecznie do władz miasta. Wprost apelowano w niej o godne upamiętnienie śp. lekarza. Pod pismem podpisało się wówczas kilkaset osób. – Inicjatywa ma na celu uczczenie tego, co zrobił dla Pleszewa – mówiły wówczas „Życiu Pleszewa” osoby, które podpisały się pod wspomnianą petycją. Wtedy zastanawiano się zmianą nazwy obecnej ul. Szpitalnej – właśnie na ulicę imienia cenionego pleszewianina. Władze miasta przyznawały nam z kolei wówczas, że inicjatywa jest godna pochwały. - Edward Horoszkiewicz był osobą bardzo zasłużoną Miastu i Gminie Pleszew oraz wielu mieszkańcom. Na pewno zatem zostanie w taki czy inny sposób uhonorowany – obiecywano nam wówczas. 

Ulica imienia Edwarda Horoszkiewicza w Pleszewie. Przegłosowali jednomyślnie

Teraz w końcu – po kilku latach – udało się ten cel zrealizować. Podczas ostatniej sesji rady przegłosowano jednogłośnie uchwałę, która zakłada nazwanie nowej drogi – prowadzącej od ul. Kaliskiej do nowych szeregowców – właśnie imieniem Edwarda Horoszkiewicza. – Wniosek od mieszkańców wpłynął już kilka lat temu. Po szerokich konsultacjach, mamy zgodę wszystkich klubów, co do nadania drodze imienia Edwarda Horoszkiewicza – przyznaje burmistrz Arkadiusz Ptak. – Dla nas to zasłużony, poważany i pamiętany pleszewianin – można przeczytać ponadto w uzasadnieniu uchwały radnych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy