Reklama

Pleszew. Wielki mural Bitwy Warszawskiej 1920 oficjalnie odsłonięty! [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Wielki mural Bitwy Warszawskiej 1920 oficjalnie odsłonięty! [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Bardzo skromnie, ale też niezwykle godnie - tak przebiegała uroczystość związana z oficjalnym odsłonięciem muralu na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, który upamiętnia 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 

- Marzyliśmy o tym, aby ta uroczystość była wielkim wydarzeniem, by w dniu odzyskania niepodległości spotkała się przy nim lokalna społeczność i zaproszeni goście - nie ukrywał Zygmunt Urbaniak, sekretarz Ligi Obrony Kraju w Pleszewie.

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowała, że oficjalne odsłonięcie i prezentacja wielkiego muralu - z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - musiała przebiegać w skromnym, zaledwie kilkuosobowym gronie. Co nie znaczy, że nie było godnie i podniośle.

Podczas uroczystości - 11 listopada - obecni byli: pułkownik w stanie spoczynku Ryszard Wieliński - prezes Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK, wicestarosta powiatu pleszewskiego - Damian Szwedziak, prezes pleszewskiej LOK - Jacek Przepierski oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych - Artur Kukuła.

Jak przypominano, mural powstał dzięki inicjatywie Ligi Obrony Kraju w Pleszewie, która w partnerstwie ze starostwem powiatowym i Zespołem Szkół Technicznych zrealizowała projekt edukacyjno-plastyczny – w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Od dziś mamy w Pleszewie piękny symbol Bitwy Warszawskiej - mówił z dumą - 11 listopada - podczas oficjalnego odsłonięcia - wicestarosta Damian Szwedziak. Jak podkreślał, mural będzie przypominał mieszkańcom - o polskim zwycięstwie nad bolszewikami, o chwale naszego oręża i wojennych czynach naszych przodków.

Prezes pleszewskiego LOK Jacek Przepierski dziękował z kolei wszystkim zaangażowanym w realizację tego niezwykłego projektu. A - jak przypominał - w Bitwie Warszawskiej uczestniczyli również żołnierze z 70 Pułku Piechoty.

 

 

Na koniec warto zaznaczyć, że - w ramach projektu LOK i odsłonięcia muralu - 11 listopada zorganizowany został również wykład historyka Janusza Waliszewskiego pt. „Wojna polsko-bolszewicka’1920”. Obejrzeć go można w internecie m.in. na FB powiatu pleszewskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE