reklama

Pod Poznaniem znaleziono tajemniczy zbiornik. To część rakiety Falcon 9?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Z głową w gwiazdach

Pod Poznaniem znaleziono tajemniczy zbiornik. To część rakiety Falcon 9? - Zdjęcie główne

We Wielkopolsce znaleziono tajemniczy zbiornik. To część amerykańskiej rakiety Falcon 9? | foto Z głową w gwiazdach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielkopolska była dziś rano świadkiem niecodziennego wydarzenia. Na niebie pojawiły się jasne, płonące obiekty, które mogą być szczątkami rakiety Falcon 9. Na miejscu pracują służby.
reklama

Dziś, 19 lutego, około godziny 4:45 wielu mieszkańców Wielkopolski miało okazję zauważyć na niebie jasne, płonące obiekty poruszające się z zachodu na wschód. Wyglądały jak spadające gwiazdy, jednak - według ekspertów - były to szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9 (ID 62878).

Większość fragmentów rakiety spłonęło w atmosferze pod wpływem wysokich temperatur i intensywnego tarcia. 

Tajemniczy zbiornik w Komornikach. To część Falcona 9?

Kilka godzin później internet obiegła informacja, że na terenie posesji Komornikach pod Poznaniem znaleziono tajemniczy zbiornik.

reklama

Około godziny 9:20 otrzymaliśmy informację od pracowników jednej z firm w Komornikach pod Poznaniem, że po rozpoczęciu pracy zauważyli na terenie zakładu bliżej nieokreślony przedmiot, przypominający rozerwany zbiornik wykonany z materiałów kompozytowych - informuje mł. asp. Anna Klój z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Służby, w tym strażacy i policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, natychmiast zabezpieczyli teren. Na szczęście, nikt nie ucierpiał. O znalezisku powiadomiono również Państwową Agencję Kosmiczną.

Obiekt wygląda IDENTYCZNIE jak zbiornik który spadł 2 kwietnia 2021 roku na farmę w centralnej części stanu Waszyngton. Nie ma wątpliwości że to zbiornik COPV - przekazuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

reklama

Zbiornik COPV - co to takiego?

COPV to zaawansowany zbiornik ciśnieniowy, wykonany z lekkiego rdzenia metalowego owiniętego włóknami węglowymi. Taka konstrukcja pozwala uzyskać wysoką wytrzymałość przy jednoczesnym zachowaniu niskiej masy. 

W rakiecie Falcon 9 jest to kompozytowy zbiornik ciśnieniowy służący do przechowywania helu pod wysokim ciśnieniem. Hel jest używany do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w zbiornikach paliwowych podczas pracy silników, co zapobiega ich zapadnięciu się i zapewnia stały przepływ paliwa - wyjaśnia na swoim profilu w mediach społecznościowych Karol Wójcicki.

Oprócz utrzymania ciśnienia w zbiornikach paliwowych, COPV są wykorzystywane do sterowania rakietą i oddzielania jej stopni. Po eksplozji Falcona 9 w 2016 roku, spowodowanej właśnie problemem z COPV, SpaceX ulepszyło ich konstrukcję. 

reklama

Zmiany w konstrukcji spowodowały, że zbiorniki COPV stały się bezpieczniejsze i bardziej odporne na ekstremalne warunki panujące podczas startu i lotu rakiety. Jak widać, lepiej też znoszą przejście przez atmosferę. Mamy więc potwierdzenie spadku szczątków rakiety SpaceX na terytorium Polski - przekazuje Karol Wójcicki.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama