Reklama

Podałeś złe dane w deklaracji śmieciowej? Spodziewaj się kontroli!

Opublikowano: pon, 5 kwi 2021 12:00
Autor:

Podałeś złe dane w deklaracji śmieciowej? Spodziewaj się kontroli!  - Zdjęcie główne

Urzędnicy kontrolują deklaracje śmieciowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszają kontrole deklaracji śmieciowych składanych przez mieszkańców gminy Czermin. Co będą sprawdzać urzędnicy? Przede wszystkim liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Reklama

Weryfikacją danych zawartych w deklaracjach śmieciowych zajmują się urzędnicy z Czermina. Przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć taki dokument potrzebny do naliczania opłaty za odbiór odpadów. Trzeba to zrobić w określonym terminie.

- 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na nieruchomości odpadów komunalnych – informują pracownicy urzędu.

W przypadku zmiany danych, takich jak choćby liczba osób zamieszkujących na terenie nieruchomości, właściciel jest zobowiązany złożyć nową deklarację w terminie  do 10 dnia miesiąca - następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. 

CZYTAJ TAKŻE:Ile urodziło się dzieci? Oto statystyki gminy Czermin za rok 2020

Zrób to sam!

 Póki co urzędnicy zwrócili się z apelem do mieszkańców, aby sami zaktualizowali dane. 

– W przypadku wprowadzenia się nowych osób, powrotu z zagranicy, akademików, urodzenia się dziecka. Prosimy, aby sami zgłaszali się w celu złożenia rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zachęcają.

Jeśli mieszkańcy tego nie zrobią - muszą liczyć się z karami.

- Weryfikacja złożonych deklaracji odbywać się będzie w oparciu o dane zgromadzone w ewidencji ludności, jak również drogą przeprowadzonego wywiadu środowiskowego – przestrzegają pracownicy urzędu. 

W przypadku uzasadnionych wątpliwości - co do danych zawartych w deklaracjach - urząd wezwie do udzielenia wyjaśnień. Trzeba będzie złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wykazując stan faktyczny, zgodny z rzeczywistością.

- Niewypełnienie tego obowiązku będzie prowadziło do wszczęcia postępowania  i wydania decyzji administracyjnej, naliczającej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – ostrzegają.

Kto płaci?

Przypominamy, że opłatę za odpady komunalne wnosi się do urzędu stosownie do miejsca zamieszkania, czyli tam gdzie konkretna osoba przebywa i gdzie wytwarza odpady. W praktyce oznacza to, że aktualizacji deklaracji powinni dokonać również właściciele nieruchomości, na której mieszkają osoby niezameldowane, a także studenci obecnie przebywający w danej posesji – bo trwa przecież nauka zdalna.

CZYTAJ TAKŻE: Na remont tej drogi mieszkańcy czekają od lat 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.