Zaczęło się od złego samopoczucia i zgłoszenia do szpitala. Na jedną z posesji w Prokopowie natychmiast wezwano straż pożarną. Na miejscu okazało się, że w budynku ulatnia się czad.
- Ratownicy medyczni, którzy dotarli na miejsce zajęli się w sumie trzema osobami, które znajdowały się w mieszkaniu. Po dotarciu straży i zbadaniu poziomu tlenku węgla w mieszkaniu, okazało się, że wartości były znacznie zawyżone, więc podjęto decyzję o pilnej ewakuacji osób znajdujących się w budynku na zewnątrz - relacjonuje mł. kpt. Artur Burchacki z KP PSP w Pleszewie.
Ratownicy ewakuowali dwie osoby leżące (jedna była nieprzytomna) i jedną chodzącą. Całą trójkę zabrano do szpitala.
Na terenie posesji znajdował się również mężczyzna, który wcześniej przebywał w budynku. Badanie na obecność tlenku węgla wykazało podtrucie. Mieszkaniec pozostał jednak na miejscu.
Następnie do ratowników zgłosiła się osoba, która mieszkała w budynku, ale przebywała w pracy. Uskarżała się na bóle głowy. Gdy przyjechała na miejsce, została przebadana przez ratowników, a potem zabrana do szpitalnego oddziału ratunkowego.
W sumie czadem podtruło się pięć osób, cztery zostały hospitalizowane.
[AKTUALIZACJA, 28.11, godz. 13.20]
Pożarnicy wygasili piec, przewietrzyli pomieszczenia i zmierzyli stężenie tlenku węgla. Nie stwierdzili dalszego zagrożenia.
W sumie w Prokopowie działały trzy zastępy z KP PSP Pleszew, jeden z OSP Pleszew, policja oraz kilka zespołów ratownictwa medycznego.
Co powinniśmy wiedzieć o czadzie?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starej stolarki
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla. Wydasz na to grosze, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.