Reklama

Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla? Straż pożarna przestrzega

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Dobrzyca

Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla? Straż pożarna przestrzega - Zdjęcie główne

foto OSP Dobrzyca

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwukrotnie w 2022 roku straż pożarna interweniowała z powodu ulatniania się tlenku węgla na terenie powiatu pleszewskiego. Ile zdarzeń było już w tym roku?

Trwa sezon grzewczy. W okresie tym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Pożar, który się rozwija czuć i widać. Gorzej z tlenkiem węgla - zwanym "cichym zabójcą”. Ostatnie miesiące pokazały, że nie można go lekceważyć.  

Czad zabija

Tlenek węgla powodował już tragedie na naszym terenie. Wystarczy przypomnieć jeden ze styczniowych poranków w 2010 roku, kiedy w Dobrzycy stwierdzono zgon 70-letniej kobiety i 46-letniego mężczyzny. Powodem było właśnie zatrucie czadem. Pozostałe trzy osoby, które przebywały w zaczadzonym budynku - w stanie zagrażającym życiu - zostały przewiezione do szpitala. Stan dwóch był na tyle poważny, że potrzebna była hospitalizacja z użyciem komory hiperbarycznej w Łodzi.

Ulatnianie się tlenku węgla w powiecie pleszewskim

W 2022 roku w powiecie pleszewskim straż pożarna do zdarzeń, gdzie potwierdzono obecność tlenku węgla, wyjeżdżała dwukrotnie. O jednej z interwencji pisaliśmy w grudniu. Wtedy to w Trzebowej, w gminie Dobrzyca, dziecko zasłabło w wannie - w wyniku zatrucia się czadem. 

Jak zauważają nasi strażacy – mimo, że w ubiegłym roku do zdarzeń, kiedy wykryto czad, doszło dwukrotnie – dwa razy z powodu tlenku węgla interweniowali już w styczniu tego roku.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce w Koźmińcu, w gminie Dobrzyca. Wtedy to w jednym z budynków włączyła się czujka. Dzięki temu uniknięto potencjalnej tragedii.   

- W każdym domu powinna być tego typu czujka. To jedyny skuteczny sposób, żeby wykryć zagrożenie. Takie urządzenie może nas ostrzec, a tym samym ocalić nasze życie - mówi st. kpt. Paweł Mimier, rzecznik prasowy KP PSP w Pleszewie.   

Dlatego państwowa straż pożarna prowadzi kampanię pn. „"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. W jej ramach edukuje na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W działania takie włączona jest też straż z powiatu pleszewskiego. 

Informacje o tym, jak się uchronić przed zatruciem czadem prezentujemy poniżej.

Co powinniśmy wiedzieć o czadzie?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

• nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starej stolarki

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

• Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
• Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
• Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
• Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
• W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla. Wydasz na to grosze, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy