Reklama

Trzyletnie dziecko w miejscowości Trzebowa zatruło się czadem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Trzyletnie dziecko w miejscowości Trzebowa zatruło się czadem - Zdjęcie główne

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 28 grudnia w miejscowości Trzebowa. Trzyletnie dziecko zatruło się czadem. | foto Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 28 grudnia w miejscowości Trzebowa. Trzyletnie dziecko zatruło się czadem.

Była środa, około godz. 18:30. To wtedy Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie otrzymała powiadomienie, że w jednym z mieszkań w miejscowości Trzebowa (gmina Dobrzyca) prawdopodobnie ulatnia się czad.

Czad w Trzebowej. Dziecko zasłabło w kąpieli

Trzyletnie dziecko zasłabło podczas kąpieli w łazience, w której znajdował się gazowy ogrzewacz do wody. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzycy.

Strażacy weszli do mieszkania i od razu sprawdzili poziom tlenku węgla – w łazience odnotowali obecność czadu na poziomie 600ppm. Poszkodowanemu dziecku szybko podali tlen i przekazali je ratownikom medycznym. Ci zabrali je do pleszewskiego szpitala. 

Funkcjonariusze odłączyli ogrzewanie i przewietrzyli pomieszczenia, po czym – dokonali kolejnych pomiarów. Wtedy nie stwierdzili niebezpiecznych stężeń tlenku węgla. Powiadomili jednak mieszkańców, że nie mogą używać ogrzewacza dopóki nie sprawdzi go osoba uprawniona.

 - Po raz kolejny przestrzegamy – tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym „cichym zabójcą”. Trzeba pamiętać, że źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Co warto wiedzieć o czadzie? Jak uniknąć zaczadzenia? Przekazujemy poniżej komunikat Państwowej Straży Pożarnej. 

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

• nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

• Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
• Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
• Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
• Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
• W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla. Wydasz na to grosze, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy