Reklama

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim. Gdzie tym razem zaatakowała?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim. Gdzie tym razem zaatakowała? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono w jednym z gospodarstw w miejscowości Cieśle w gminie Gołuchów. Co to oznacza dla hodowców z tamtego rejonu?

Zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii o niepokojących objawach u indyków wpłynęło 26 grudnia. 

- Natychmiast zostało zwołane przez nas spotkanie i uruchomiono niezbędne procedury - mówi nam Ewa Jackiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Teren został zabezpieczony, a od zwierząt pobrane zostały próby do badań. Badania laboratoryjne wykonane w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach nie pozostawiły wątpliwości.

27 grudnia 2022 roku potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Gmina Gołuchów. Ognisko ptasiej grypy 

W momencie wykrycia wirusa w trzech kurnikach znajdowało się 46 741 indyków rzeźnych. Podjęto decyzję o likwidacji stada. 

- Aktualnie czynności prowadzone na terenie gospodarstwa powoli dobiegają końca. Dzisiaj (29 grudnia 2022 r. przyp. red.) zwłoki zwierząt były wywożone z miejscowości Cieśle, odbywa się także dezynfekcja terenu - relacjonuje Ewa Jackiewicz. 

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza, że wkrótce wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie, ma mocy którego zostanie wydzielony obszar zapowietrzony (do 3 km) i zagrożony (do 10 km), który obejmie nie tylko teren powiatu pleszewskiego, ale również kaliskiego i ostrowskiego. 

- Obszary, które zostaną ustanowione  wokół ogniska choroby, podlegają ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli, które podejmowane są przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wszystkie gospodarstwa, które znajdą się w wyznaczonych strefach są zobowiązane przestrzegać tych wytycznych - zaznacza Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

W 2022 roku w Wielkopolsce potwierdzono 21 ognisk wysoce zjadliwej gryp ptaków. W maju 2021 roku choroba pojawiła się w gospodarstwie w miejscowości Czechel, również w gminie Gołuchów.

Wówczas wybiciu i utylizacji podlegało 49 577 sztuk indyków rzeźnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy