reklama

Poseł Mariusz Witczak w Pleszewie o S11 i głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poseł Mariusz Witczak w Pleszewie o S11 i głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Pleszewie odbyła się konferencja Mariusza Witczaka. Poseł Platformy Obywatelskiej komentował wyniki eurowyborów, opowiadał o pracach nad drogą S11 i przygotowywaniu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
reklama

Mariusz Witczak z Platformy Obywatelskiej, poseł na sejm RP, przyjechał do Pleszewa. Na konferencji prasowej podsumowywał wybory do Parlamentu Europejskiejskiego.  

- Wynik Polski jest szczególnie imponujący, ponieważ pozwoli nam odgrywać silną rolę w strukturach Unii Europejskiej. Europejska Partia Ludowa, czyli grupa, do której Koalicja Obywatelska będzie rządziła i ma największą liczbę eurodeputowanych w nowej pięcioletniej kadencji – mówił polityk. 

Kiedy powstanie droga ekspresowa S11?

Podkreślił, że sam chce skupić się teraz na działaniach mających przyśpieszyć budowę drogi S11 w Wielkopolsce.

reklama

- Jestem po kilku rozmowach z ministerstwem infrastruktury w tej kwestii. Gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość naciskaliśmy na zdynamizowanie działań, bo te – szły jak krew z nosa – oceniał. 

Zapowiedział, że inwestycja będzie gotowa najprawdopodobniej w 2030 roku. 

- Udało się przyspieszyć procedury środowiskowe i zaplanować wiele działań, które przybliżą nas do jej zakończenia. W 2026 roku powinny odbyć się wszystkie przetargi na odcinki w kierunku Pleszewa. Całość inwestycji powinna być sfinalizowana w 2030 roku. Gdyby nasi poprzednicy budowali „jedenastkę” dużo szybciej i lepiej, to moglibyśmy mówić w najbliższych latach o przecinaniu wstęgi na tej drodze. My chcemy teraz nadrobić ten zmarnowany czas – mówił Witczak.

reklama

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich

Opowiadał też o projekcie noweli Kodeksu wyborczego, której jest współautorem. Ta ma umożliwić głosowanie korespondencyjne wszystkim wyborcom. 

- Podstawową formą głosowania nadal będzie to w lokalu wyborczym, głosowanie korespondencyjne będzie miało charakter uzupełniający. Wszyscy ci, którzy będą chcieli z niego skorzystać otrzymają pakiet wyborczy do domu. Zagłosują i ten pakiet zostanie od nich odebrany – mówił poseł. 

Dodał, że ustawa pozwoli również na oddanie głosu przed dniem wyborów.

- Novum, które wprowadziłem do tej ustawy, jest możliwość oddania głosu wcześniej, w tygodniu poprzedzającym wybory. Mechanizm wcześniejszego głosowania, znany w Stanach Zjednoczonych, polega na tym, że jeszcze przed wyborami, po wcześniejszym zapisaniu się, możemy osobiście udać się do urzędu gminy i pobrać pakiet do głosowania. Głos będziemy pakować w jedną kopertę, potem całość w drugą kopertę, żeby emitowało to urnę wyborczą i głos był zabezpieczony. Będziemy mogli go zdeponować w każdej jednostce pocztowej. Poczta zostanie przeszkolona do bycia pośrednikiem w głosowaniu  - wyjaśniał Mariusz Witczak.

reklama

Precyzował, że zmiany w prawie mają ułatwić głosowanie tym, którzy nie będą mogli wybrać się do urn w dzień wyborów. Zaznaczał, też że będzie to ważna zmiana dla Polaków mieszkających za granicą.

- Głosowanie korespondencyjne jest dla wielu z nich jedyną możliwością oddania głosu. Za granicą stacjonarnie obsługują wyborców konsulaty, ale bardzo często ludzie mają do nich kilkaset kilometrów. 

Za projektem opowiedziały się w maju w Sejmie KO, PSL, Polska 2050 i Lewica. Senat ma zająć się nim na najbliższym posiedzeniu. 

reklama
SONDA

Uważasz, że każdy wyborca powinien mieć możliwość głosowania korespondencyjnego?

Zagłosowało 1 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 25.06.2024 od godz 10:40
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama