Zdaniem ekspertów, blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem.
Profilaktyka raka – najważniejsze zasady
Profilaktykę raka warto promować nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci – w przedszkolach i szkołach.Do głównych czynników rakotwórczych wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy zaliczamy:
- Palenie tytoniu
- Dieta i sposób odżywiania
- Zakażenia i wirusy
- Czynnik zawodowe
- Nadużywanie alkoholu
- Zanieczyszczenie środowiska
Najczęściej występujące nowotwory
U mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuca, nowotwór prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego. U kobiet raka piersi, jelita grubego i raka płuc.Warto o tym pomyśleć właśnie dziś 4 lutego – kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Oczywiście żadne dni ani symbole nie pomogą – jeśli sami nie zrozumiemy – jak ważna jest profilaktyka.
Światowy Dzień Walki z Rakiem
Statystyki, które mówią, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet (stanowi 25% wszystkich nowotworów) nie zmienią się – jeśli my nie zmienimy swojego podejścia.Warto o tym pomyśleć dziś 4 lutego – kiedy to przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Rak, nowotwór – nie lubimy tych słów i boimy się ich – jak przysłowiowego ognia. Ten strach tak nas paraliżuje – że unikamy gabinetów onkologicznych - nawet jak czujemy, że coś nam dolega. A kiedy w końcu trafiamy do specjalisty – bywa, że rokowania nie są pomyślne. A niekiedy na wszystko jest już za późno. Tymczasem rak nie musi być wyrokiem. Wiele zależy od nas.
Jeśli nie zaczniemy się regularnie badać rzeczywiście ta choroba będzie najczęstszą przyczyną zgonów. A więc nie marudź, nie kręć nosem. Zapisuj się do ginekologa. Idź na mammografię.
– Badajmy się wcześniej - nie tylko, gdy będą już jakieś oznaki choroby – apeluje i apelowała nie raz na łamach „Życia Pleszewa” - Daniela Szkopek, szefowa „Amazonek” w Pleszewie.
PAMIĘTAJ:
Regularnie wykonuj badania: USG piersi, Mammografię (obowiązkowo raz na 2 lata po 50. roku życia), Samobadanie piersi (co miesiąc)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.