Reklama

Powiat pleszewski. 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat pleszewski. 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem - Zdjęcie główne

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rak, nowotwór – nie lubimy tych słów i boimy się ich – jak przysłowiowego ognia. Ten strach tak nas paraliżuje – że unikamy gabinetów onkologicznych - nawet jak czujemy, że coś nam dolega. Tymczasem nowotwór nie musi być wyrokiem!

Zdaniem ekspertów, blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem.

Profilaktyka raka – najważniejsze zasady

 Profilaktykę raka warto promować nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci – w przedszkolach i szkołach.

Do głównych czynników rakotwórczych wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy zaliczamy:

  • Palenie tytoniu
  • Dieta i sposób odżywiania
  • Zakażenia i wirusy
  • Czynnik zawodowe
  • Nadużywanie alkoholu
  • Zanieczyszczenie środowiska

Najczęściej występujące nowotwory

U mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuca, nowotwór prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego. U kobiet raka piersi, jelita grubego i raka płuc.

Warto o tym pomyśleć właśnie dziś 4 lutego – kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Oczywiście żadne dni ani symbole nie pomogą – jeśli sami nie zrozumiemy – jak ważna jest profilaktyka.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Statystyki, które mówią, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet (stanowi 25% wszystkich nowotworów) nie zmienią się – jeśli my nie zmienimy swojego podejścia.

Warto o tym pomyśleć dziś 4 lutego – kiedy to przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.  

Rak, nowotwór – nie lubimy tych słów i boimy się ich – jak przysłowiowego ognia. Ten strach tak nas paraliżuje – że unikamy gabinetów onkologicznych - nawet jak czujemy, że coś nam dolega. A kiedy w końcu trafiamy do specjalisty – bywa, że rokowania nie są pomyślne. A niekiedy na wszystko jest już za późno. Tymczasem rak nie musi być wyrokiem. Wiele zależy od nas. 

Jeśli nie zaczniemy się regularnie badać rzeczywiście ta choroba będzie najczęstszą przyczyną zgonów. A więc nie marudź, nie kręć nosem. Zapisuj się do ginekologa. Idź na mammografię. 

–  Badajmy się wcześniej - nie tylko, gdy będą już jakieś oznaki choroby – apeluje i apelowała nie raz na łamach „Życia Pleszewa” -  Daniela Szkopek, szefowa „Amazonek” w Pleszewie.

 

PAMIĘTAJ:

Regularnie wykonuj badania: USG piersi, Mammografię (obowiązkowo raz na 2 lata po 50. roku życia), Samobadanie piersi (co miesiąc)

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy