Koniec lata i początek jesieni to czas dla grzybiarzy. W lasach zaczyna robić sie tłoczno od poszukiwaczy tego leśnego skarbu. Wielu doświadczonych grzybiarzy ma swoje ulubione miejsca.
Powiat pleszewski. Zakaz wstępu do lasu
Grzybiarze muszą mieć się na baczności. Na terenie powiatu pleszewskiego wyznaczono lasy, w których obowiązuje zakaz wstępu.Powodem są prowadzone lotnicze opryski ochronne drzewostanów sosnowych przy użyciu trującego środka chemicznego na insekty.
Zabiegi takie przeprowadza Nadleśnictwo Grodziec w okresie do 30 września 2021 roku.
Do zabiegu zostały zakwalifikowane zostały drzewostany:
- Leśnictwa Ciemierów i Leśnictwa Kamień (okolice miejscowości Ciemierów, Ciemierów-Kolonia, Kolonia Janowska, Górne Grądy, Tomice) pole nr 1,
- Leśnictwa Kaźmierka, Leśnictwa Józefów, Leśnictwa Borowiec, Leśnictwa Brudzew (okolice miejscowości Nowa Kaźmierka, Józefów, Nowy Olesiec, Stary Olesiec, Nowolipsk, Stara Ciświca) pole nr 2,
- Leśnictwa Stawisko (okolice miejscowości Wierzchy) pole nr 3,
- Leśnictwa Stawisko i Leśnictwa Kamień (okolice miejscowości Wierzchy, Anielewo) pole nr 4.
[AKTUALIZACJA]
10 września Nadleśnictwo Grodziec odwołało zakaz:
Powiat pleszewski. Gdzie iść na grzyby?
Gdzie zatem bezpiecznie można wybrać się na grzyby w powiecie pleszewskim? Po odwołaniu zakazu w Nadleśnictwie Grodziec - praktycznie wszędzie!
Nadleśnictwo Taczanów nie bierze udziału w lotniczych zabiegach ratowniczych. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do zbierania grzybów na terenie naszego nadleśnictwa – informuje Nadleśnictwo Taczanów.
Pod zarządem Nadleśnictwa Taczanów znajduje się obecnie 14 513 ha lasów.
Swym zasięgiem obejmuje piętnaście gmin: Czermin, Dobrzyca, Gołuchów, Pleszew, Kotlin, Żerków, Ostrów Wielkopolski-Miasto, Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Raszków, Sieroszewice, Grabów nad Prosna, Mikstat-Miasto, Mikstat.
- Zbieramy tylko te dobrze znane. Nie każdy - wyglądający na nietrujący - jest jadalny!
- Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
- Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.