W Pleszewie odbyła się dziś - 18 kwietnia - druga już konferencja z cyklu „Poza metropolią”. Jej tematem przewodnim była polityka mieszkaniowa małych i średnich miast (przypomnijmy, że pierwsza dotyczyła jakości życia i rewitalizacji w małych ośrodkach miejskich). Zorganizowało ją Miasto i Gmina Pleszew, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Związek Miast Polskich.
Na wydarzenie przyjechali przedstawiciele ponad 40 miast. Powitał ich burmistrz Pleszewa - Arkadiusz Ptak.
- Naszym zamysłem jest połączenie wiedzy eksperckiej, naukowej i samorządowej. Stąd też wśród panelistów są przedstawiciele tych wszystkich trzech sektorów. Celem tej konferencji jest pokazanie, w jaki sposób prowadzić aktywną politykę miejską, ponieważ chcemy na tę politykę mieszkaniową spojrzeć szerzej - właśnie jak na politykę miejską - wyjaśniał Arkadiusz Ptak.
Partnerem wydarzenia było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Maciej Aulak - dyrektor Departamentu Programów Pomocowych z tegoż ministerstwa - nie mógł zjawić się w Pleszewie osobiście, ale połączył się ze zgromadzonymi internetowo.
- Dzisiejsze wydarzenie odbywa się w ramach dwóch inicjatyw, które finansuje nasze ministerstwo - programu Rozwój Lokalny i Obserwatorium Polityki Miejskiej. Konferencja wpisuje się idealnie w to, czego poszukujemy w obu tych programach, czyli rozwiązywania problemów, które są najbardziej palące dla polskich miast. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie dobrą okazją do poszukiwania konkretnych rozwiązań w zakresie polityki mieszkaniowej, bardzo ważnej dla mieszkańców i takiej, która - z pewnością - niezależnie od skali miasta, musi być przez władzę traktowana bardzo poważnie - mówił Maciej Aulak.
Co działo się na konferencji Poza metropolią w Pleszewie?
W ramach konferencji odbyły się trzy debaty: „Polityka mieszkaniowa - fundament polityki miejskiej”, „Doświadczenia wdrażania polityki mieszkaniowej”, „Mieszkalnictwo w praktyce”. W trakcie ich trwania głos zabrali naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji oraz niezależni eksperci.Wiele problemów omawiano na przykładzie samego Pleszewa.
- Wydaje nam się, że w tej chwili problem rozwoju budownictwa mieszkaniowego w miastach poza metropolitalnych staje się jednym z kluczowych wyzwań dla tych miast. 20 lat temu bardzo dużo wysiłku było wkładane w politykę proinwestycyjną, sami przez lata uczestniczyliśmy w różnych projektach, które wspierały gminy w pozyskiwaniu inwestorów, bo największym problemem był brak pracy. W miastach poza metropolitalnych zamykane były zakłady i fabryki, więc samorządy uczyły się, jak na wolnym rynku walczyć o inwestorów, żeby mieszkańcy mogli pracować na miejscu. Teraz sytuacja trochę się zmieniła. W różnych miejscach ciągle występują problemy z bezrobociem, ale te nie są już tak palące. Natomiast przez ten czas nikt szczególnie nie zajmował się rozwojem zasobu mieszkaniowego. […] Widzimy w różnych miejscach, że to jest teraz bardzo wielkie wyzwanie i cieszymy się bardzo, że możemy tutaj, na przykładzie Pleszewa, poznawać już te dobre praktyki - mówił Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
O polityce mieszkaniowej miasta oraz związanych z nią planach, pisaliśmy na naszym portalu już wielokrotnie: Burmistrz Pleszewa zapowiada inkubator mieszkaniowy dla osób do 30 r. ż.
Obszerny artykuł o cenach mieszkań w Pleszewie z znajdziecie w najnowyszm wydaniu "Życia Pleszewa" (e-wydanie: https://sklep.zpleszewa.pl/wydania/zycie-pleszewa/2023/16)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.