Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj - 19 stycznia - w Pile. Straż pożarna została wezwana do pożaru sadzy w kominie.
Pożar sadzy w kominie w Pile
Zaalarmowano strażaków z OSP Chocz, OSP Kuźnia - Piła oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.
- Wczoraj o godz. 21.50 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego w miejscowości Piła. Nasi ratownicy, przy użyciu wycioru, strącili palące się sadze w przewodzie oraz używając proszku gaśniczego wygasili pożar - relacjonuje OSP Chocz.
Następnie straż sprawdziła budynek pod kątem obecność gazów popożarowych i tlenku węgla. Ratownicy wykluczyli dalsze zagrożenie.
Jak często dochodzi do pożarów sadzy w powiecie pleszewskim?
Jak informuje nas Artur Burchacki z zespołu prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, w ostatnim czasie strażacy z naszego terenu bardzo często odbierają zawiadomienia o pożarze w kominie.
- W sezonie grzewczym często odnotowujemy tego rodzaju zdarzenia. Są takie dni, kiedy otrzymujemy powiadomienia o pożarze sadzy dwa czy trzy razy - mówi strażak.
Dlatego niezwykle istotna jest edukowanie mieszkańców w kwestii czyszczenia przewodów kominowych czy zasad właściwego ogrzewania budynków.
Pożar sadzy - co warto o nim wiedzieć?
O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy.Pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry oraz pojawia się gęsty, ciemny dym.
Wysoka temperatura dochodząca podczas pożaru sadzy nawet do 1000°C doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów dymowych. Przy uszkodzeniu komina może dojść nawet do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców budynku.
Co zrobić, gdy dojedzie do pożaru sadzy?
Jak się zachować, kiedy dojdzie już do pożaru sadzy? Należy niezwłocznie wezwać straż pożarną, informując szczegółowo dyspozytora o aktualnej sytuacji.Powinniśmy także wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Należy jednak podkreślić, że absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem! Aby ugasić palącą się sadzę, zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku, można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
Jak nie dopuścić do pożaru w przewodzie kominowym?
By uniknąć pożaru w kominie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
- Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.