Prace remontowe na zamku w Gołuchowie - ze względu na ich zakres - podzielono na kilka etapów. W pierwszym, który rozpoczął się w 2022 r., wymieniono ponad 150 okien, z których duża część została zamontowana w czasach XIX-wiecznej właścicielki zamku - Izabelli z Czartoryskich - Działyńskiej.
Okna, które wymieniono, zostały wykonane z drewna dębowego. Ciekawa jest też ich konstrukcja. Otwierają się teraz tylko do wewnątrz, co ułatwia m.in. ich mycie. Ponadto zatrzymują promienie UV, a wszystkie szyby zewnętrzne są wykonane ze szkła walcowanego.
- Całkowity kwalifikowany koszt remontu, obejmującego roboty budowlane i konserwatorskie (wymiana i konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej), został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wyniósł 2.789.234 zł - mówiła nam wówczas Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierownik oddziału Muzeum Zamek w Gołuchowie.
Elewacja zamku w Gołuchowie odnowiona
Wiosną 2023 r. rozpoczął się kolejny etap, który był realizowany do grudnia. Kilkanaście dni przed świętami Bożego Narodzenia przedstawiciele kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu dokonali odbioru prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacjach dziedzińca.Roboty obejmowały m.in. naprawę kominów ponad połaciami dachowymi, zabezpieczenie metalowych, ażurowych zdobień głównej kalenicy dachu, naprawę fragmentów uszkodzonych tynków.
- Istotnym wyzwaniem dla konserwatorów było wykonanie konserwacji estetycznej tynków w taki sposób, aby zachować wszystkie rodzaje tynków, począwszy od tych najstarszych - z 4. ćw. XIX w., po późniejsze - wykonane w trakcie prac restauratorskich lub miejscowych napraw, i jednocześnie dokonać ich scalenia pod kątem spójnego odbioru wizualnego całości elewacji - informują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
Na szczególną uwagę zasługują prace konserwatorskie przy niezwykle cennej, dekoracyjnej kamieniarce stanowiącej oprawę wszystkich otworów okiennych i drzwiowych oraz poszczególnych dzieł sztuki (płaskorzeźby, rzeźby, mozaiki, ceramika posadzkowa), z których kilkadziesiąt jest wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków.
Wszystkie te elementy wystroju elewacji, reprezentujące sztukę od starożytności do renesansu, sprowadzane były przez przez właścicielkę gołuchowskiego majątku - Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Wkomponowanie dekoracyjnych elementów w architekturę zamku miało na celu realizację obiektu stylizowanego na podobieństwo renesansowych, francuskich rezydencji królewskich zlokalizowanych w dolinie Loary i podkreślenie związków królewskiego rodu Leszczyńskich z francuskimi władcami.
W jakich godzinach czynne jest Muzeum Zamek w Gołuchowie?
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 16.00.
- normalny - 15 zł
- ulgowy - 10 zł
- dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat - 1 zł
- Zwiedzanie z przewodnikiem - koszt: 120 zł od grupy (rezerwacja: goluchow.info@mnp.art.pl)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.