O potrzebach modernizacji Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie mówi się od lat. Budynek przy Osiedlowej 1 wymaga nie tylko remontu i usunięcia barier architektonicznych, ale też budowy sali gimnastycznej.
- Przez te wszystkie lata pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach. Problem stanowią bariery architektoniczne, w których w placówce jest całe mnóstwo. Część zajęć wymaga od nas pracy w małych grupach. Zdarzały się takie sytuacje, że cała klasa była podzielona na grupy, a zajęcia prowadzone były w jednym pomieszczeniu z dwoma nauczycielami. Ten okres nauczył nas współpracy, ale brakowało prawdziwe komfortu dla dzieci, bowiem realizowany one inne podstawy - tłumaczy Elżbieta Kwiatek, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie.
Szkoła specjalna w Pleszewie
Remont budynku gdzie oprócz szkoły specjalnej mieści się również dom dziecka oraz pogotowie opiekuńcze to spore wyzwanie. Zakres prac jest ogromny. Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie będzie budowany praktycznie od nowa.Powstanie nowe skrzydło, a jeden z budynków zostanie wyburzony. Według stworzonej jakiś czas temu koncepcji przy Osiedlowej 1 powstanie trzypiętrowy budynek z przeszkoloną elewacją z widokiem na dwa wewnętrzne dziedzińce, wewnątrz 33 sale lekcyjne, łącznik, windy dla osób niepełnosprawnych, sala gimnastyczna i …. boisko sportowe na dachu.
- Chcieliśmy sensownie zagospodarować całą przestrzeń, stąd pomysł na boisko w tym miejscu. Jest to efektywne wykorzystanie dostępnego metrażu, a przy tym bardzo ciekawe rozwiązanie - mówi starosta Maciej Wasielewski.
I dodaje.
- Dzisiaj cała szkoła specjalna wraz z domem dziecka, który cały czas będzie funkcjonować ma 3700 m² powierzchni. Po rozbudowie całość będzie liczyć 5308 m², czyli zyskamy ponad 1700 m² do zagospodarowania. Robimy to wszystko z myślą o naszych niepełnosprawnych dzieciach oraz w trosce o naszych nauczycieli.
Powstanie szkoła kontenerowa
Całość ma kosztować ponad 26 mln zł, z czego 22 mln udało się pozyskać powiatowi z „Polskiego Ładu”. W jaki sposób zostanie w tym czasie zorganizowana nauka w placówce?
- Mamy 2 koncepcje, które rozważamy. Pierwsza dotyczy przeniesienia dzieci do wyremontowanego już budynku. Druga to postawienie szkoły kontenerowej na czas remontu. Jesteśmy po rozmowach z Poznaniem, gdzie blisko 800 dzieci uczyło się w takiej szkole. U nas będzie to blisko 200 uczniów. Wstępnie mamy dwie lokalizacje, gdzie taka "wypożyczona" szkoła mogłaby powstać, ale jesteśmy jeszcze przed rozmowami - zaznacza Maciej Wasielewski.
Z kolei szefowa ZSP w Pleszewie dodaje.
– To dla nas żaden problem, wytrwaliśmy wiele lat w trudnych warunkach, więc trudności, które wynikną z modernizacji również jesteśmy w stanie wytrzymać. Jest na co czekać – nie kryje radości.
Na jakim etapie jest inwestycja? Powiat podpisał właśnie umowę na opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej z Biurem Usług Projektowych „Consolis” Tomasza Michalczaka z Grodziska. Sama przebudowa ma potrwać ok. 2 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.