reklama
reklama

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim. Wojewoda wyznaczył obszary ochronne [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wysoce zjadliwa ptasia grypa zaatakowała w powiecie pleszewskim. Wojewoda właśnie wyznaczył obszar zagrożony i zapowietrzony. Restrykcjami objęto kilkadziesiąt miejscowości.
reklama

Zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii o niepokojących objawach u indyków w jednym z gospodarstw w miejscowości Cieśle wpłynęło 26 grudnia.

- Natychmiast zostało zwołane przez nas spotkanie i uruchomiono niezbędne procedury – informowała kilka dni temu Ewa Jackiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Teren został zabezpieczony, a od zwierząt pobrane zostały próby do badań. Badania laboratoryjne wykonane w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach nie pozostawiły wątpliwości. Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie na terenie gminy Gołuchów – potwierdzono 27 grudnia 2022 roku. W momencie wykrycia wirusa w trzech kurnikach znajdowało się 46 741 indyków rzeźnych. Podjęto decyzję o likwidacji stada.

 - Czynności prowadzone na terenie gospodarstwa dobiegły końca. 29 grudnia zwłoki zwierząt były wywożone z miejscowości Cieśle, odbyła się także dezynfekcja terenu - relacjonowała Ewa Jackiewicz.

Ptasia grypa. Obszar zapowietrzony

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza tylko jedno. Otóż wojewoda wielkopolski wydał już  rozporządzenie, ma mocy którego wydzielony został obszar zapowietrzony (co najmniej 3 km) i zagrożony (co najmniej 10 km). Obejmuje on nie tylko teren powiatu pleszewskiego, ale również kaliskiego i ostrowskiego.

  - W celu zwalczenia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków, nieodzownym jest określenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego wokół ogniska choroby oraz wprowadzenie nakazów i zakazów na tych obszarach. Obszar zapowietrzony obejmie swoim zasięgiem powiat pleszewski. Obszar zagrożony obejmie swoim zasięgiem powiat pleszewski, ostrowski i kaliski- czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.  

Obszar zapowietrzony wyznaczono na terenie: 

  • gminy Gołuchów w miejscowości: Cieśle, Kajew, Wszołów, Bielawy,
  • gminy Pleszew w miejscowości: Kuczków, Janków, Ludwina, Dobra Nadzieja, Chorzew, Zielona Łąka, Brzezie i część miejscowości Lenartowice (na południe od krajowej 12). 
 

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się m.in. utrzymywanie drobiu i ptaków w odosobnieniu, czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu, stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstwa.

Ptasia grypa. Obszar zagrożony

Obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uznano teren obejmujący:

  • w gminie Pleszew miejscowości - Borucin, Bronów, Bógwidze, Sowina, Sowina Błotna, Lubomierz, Taczanów Pierwszy, Taczanów Drugi, Nowa Wieś, Kowalew, Suchorzew, Piekarzew, Korzkwy, Pleszew, Marszew, Prokopów, Pacanowice, Grodzisko, Zawidowice, Rokutów, Zawady, Turowy, Łaszew, Folusz, Baranówek, część miejscowości Lenartowice na północ od drogi krajowej nr 12;
  • w gminie Dobrzyca miejscowości -  Karmin, Czarnuszka, Sośnica, Fabianów;
  • w gminie Czermin miejscowości -  Skrzypnia, Czermin, Broniszewice;
  • w gminie Chocz, miejscowości - Kuźnia, Brudzewek;
  • w gminie Gołuchów miejscowości - Pleszówka, Tursko, Gołuchów, Jedlec, Macew, Czerminek, Szkudła, Kuchary, Kucharki, Krzywosądów, Karsy, Czechel, Kościelna Wieś, Bogusławice, Bogusław, Przekupów, Popówek, Żychlin, Borczysko    
  • w powiecie kaliskim, w gminie Blizanów, miejscowości: Wyganki, Żerniki, Łaszków, Janków Pierwszy, Janków Drugi, Janków Trzeci, Brudzew, Korab, Grodzisk, Biskupice;
  • w powiecie ostrowskim, w gminie Raszków, miejscowości: Koryta, Grudzielec, Grudzielec Nowy;
  • w powiecie ostrowskim, w gminie Ostrów Wielkopolski, miejscowości: Sobótka, Borowiec; w gminie Nowe Skalmierzyce, miejscowości: Kotowiecko, Gałązki Wielkie.
 

Na obszarze zagrożonym, zakazuje się m.in. wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;  organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.    

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama