Pleszew dostał wówczas 1,3 mln zł - na remont ratusza.
Remont ratusza w Pleszewie. Co jest w planie?
Jakie są konkretne plany wobec budynku urzędu?
- Zakres remontu to wymiana pokrycia dachowego, roboty związane z izolacją przeciwwilgociową, renowacja elewacji oraz zagospodarowanie terenu bezpośrednio przy ratuszu - chodzi o tzw. murki. Najbardziej reprezentacyjny budynek w centrum wypięknieje, a co najważniejsze - przestaniemy się borykać z przeciekającym dachem... - komentuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Koszt całej inwestycji - jak podaje włodarz - wyniesie ok. 2,2 mln zł, a sama realizacja odbędzie się w roku 2024 (po rozpisaniu i rozstrzygnięciu przetargu).
Prace remontowe w budynku pleszewskiego urzędu
Przypomnijmy: miasto od wielu lat planowało przeprowadzić dużą modernizację ratusza, o czym pisaliśmy już na naszym portalu. Plany - związane głównie ze wspomnianym dachem - były jednak przesuwane - właśnie ze względu na duże koszty.W międzyczasie prowadzono jednak wewnątrz ratusza inne prace.
W roku 2021 miał miejsce kapitalny remont sali ślubów, z kolei wcześniej, w roku 2020, stworzono nowe wejście do urzędu - aranżując tym samym Biuro Obsługi Interesanta.
W tym roku, w styczniu, zwiększono nakłady w budżecie miasta - związane m.in. z konieczną zmianą ekspertyzy dotyczącej warunków przeciwpożarowych dla Ratusza (zmiany w projekcie dotyczyły m.in. wyodrębnienia klatki schodowej - po to, by zapewnić oddymianie Ratusza w razie ewentualnego zagrożenia).
Historia Ratusza w Pleszewie
Ratusz w Pleszewie powstał w 1835 r. Obiekt zbudowany jest w stylu klasycystycznym, według kosztorysu Schradela, pod nadzorem Sadowicza i Krzyżankiewicza.Murowany, dwutraktowy, z podłużnym środkowym korytarzem, trzykondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym, z pierwotną fasadą od południa, urozmaiconą środkowym pseudoryzalitem z trójkątnym tympanonem (wysunięty fragment głównej ściany budynku z dekoracją architektoniczną).
Już od końca l. 30. XIX w. częściowo na I i II piętrze mieścił się sąd, a w l. 70. XIX w. na parterze był areszt i siedziba policji z osobnym wejściem od zachodu.
W 1912 r. w ratuszu były „biura zarządu miejskiego, policyjne, kasa miejska, filia banku i sąd okręgowy”, a na poddaszu mieszkanie woźnego.
W latach 1937-1938 r. budynek był remontowany, a w czasie II wojny rozbudowany.
Po 1945 r. zlikwidowano otwór wejściowy od zachodu, a w 2004 r. wyremontowano wnętrza. Od 1968 r. obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.