Reklama

Rewitalizacja parku w Oborach będzie trwała jeszcze kilka lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Rewitalizacja parku w Oborach będzie trwała jeszcze kilka lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Park w Oborach to wizytówka tej miejscowości. W ostatnim czasie sporo się tam działo, ale jak mówią władze gminy - pełna rewitalizacja potrwa jeszcze kilka lat.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy park w Oborach wypiękniał.  Utwardzono plac i wykonano oraz zamontowano wiatę rekreacyjną. Pojawiły się też elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze, stojaki na rowery. Poza tym, ogrodzono ruiny dworu - którego właścicielami do 1945 roku była rodzina Szarzyńskich.

Finalnie park uporządkowano i rozmieszczono w nim tablice informacyjne, które zawierają m.in. historię dworku.  Prace zakończyły się w listopadzie ub.r. 

- Troszkę było przy tym pracy. Dużo zrobili też mieszkańcy, w czynie społecznym - mówiła nam wówczas Teresa Łuczak, sołtys Rudy Wieczyńskiej i Obór.

Koszt rewitalizacji wyniósł 82.414 zł. Na realizację zadania udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś”, zorganizowanym samorząd województwa wielkopolskiego. Resztę pieniędzy dołożono z budżetu gminy - 24.849 zł - oraz funduszu sołectwa Ruda Wieczyńska - 7.558 zł.

Park był odnawiany w ramach projektu „Dla mieszkańca i turysty, dla pieszego i rowerzysty - tworzymy miejsce wypoczynku poprzez rewitalizację parku w Oborach”. 

Całkowite odnowienie parku nie jest takie proste. Wszystko przez to, że obiekt znajduje się pod ochroną konserwatorską.

- Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności i robót budowlanych zakres zaplanowanych robót, czynności musi być uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Tak jest też w przypadku parku w Oborach - informowal podczas sesji rady gminy wójt Robert Łoza.  

Aktualnie jak tłumaczył zlecona została inwentaryzacja dendrologiczna. W jakim celu?

-  Musimy wiedzieć, które drzewa, będą usuwać, które pielęgnować. Jakie wykonać nasadzenia.  Stąd proces rewitalizacji parku w Oborach będzie trwał jeszcze kilka lat, żeby doprowadzić go do dobrego stanu. 

Byliście w parku w Oborach? Jak wam się podoba? 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy