Zakończyła się rozbudowa Oddziału Intensywnej Terapii w Pleszewskim Centrum Medycznym. W marcu ma być oddany do użytku.
Przed rozpoczęciem prac jeszcze wiosną ubiegłego roku poprzedni oddział dysponował czterema miejscami dla pacjentów, po oddaniu go do użytku docelowo- w zależności od potrzeb i przeprowadzanych zabiegów operacyjnych, które są z kolei zależne od liczby sal operacyjnych- będzie można objąć opieką maksymalnie siedmiu pacjentów.
- Głównym celem rozbudowy oddziału intensywnej terapii była oczywiście poprawa komfortu pacjentów, ale i też zwiększenie dostępności do oddziału, bo chorych w ciężkim stanie nie brakuje. I co oczywiste - zależało nam również na poprawie warunków pracy dla personelu- tłumaczy Błażej Górczyński, prezes PCM.
Mając ograniczone fundusze - pleszewski szpital stanął do konkursu o unijne pieniądze. Ten został ogłoszony pod hasłem „Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną”, Poddziałania 9.1.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. I udało się. Placówka otrzymała dofinansowanie na rozwój i działalność szpitala w kwocie blisko 9.200.000 zł, które szpitalowi przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
W ramach otrzymanych z konkursu pieniędzy pleszewska lecznica wzbogaci się w sprzęt do diagnostyki obrazowej, doposaży blok operacyjny, oddział chirurgiczny, ortopedyczny i pracownie hemodynamiki oraz RTG. Szpital kupił też nową karetkę wraz z wyposażeniem.
Plany zakupowe obejmują również oddział anestezjologii i intensywnej terapii. I tak trafi tam zestaw do monitorowania pacjenta, sześć łóżek do intensywnej terapii, sześć respiratorów stacjonarnych oraz zestaw do bezpośredniego monitorowania ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Anestezjolodzy będą też mogli korzystać z nowych aparatów do znieczulenia i defibrylatorów, które również zostały zakupione za te pieniądze.
- Oczywiście na nowy oddział intensywnej opieki medycznej trafi też sprzęt, który był tam wcześniej wykorzystywany. Jest on wysokiej klasy i w dobrym stanie, ale w kilku przypadkach konieczna okazała się wymiana aparatury na nowszą lub po prostu doposażenie oddziału w dodatkową aparaturę. W sumie na wyposażenie oddziału z łącznej kwoty ponad 9 mln złotych- na sprzęt przeznaczono dla OIT blisko 2 mln. Dzięki zewnętrznym pieniądzom szpital nie musi wydawać ich z własnego budżetu, a zaoszczędzone w ten sposób fundusze może przeznaczyć na kolejne inwestycje - dodaje prezes Górczyński.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.