Rozpoczęły się „Wakacje z WOT”. To już siódma edycja ogólnopolskiej inicjatywy Wojsk Obrony Terytorialnej, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest dedykowana młodym - uczniom powyżej 18. roku życia, studentom, nauczycielom i wszystkim osobom chcącym sprawdzić się w wojskowym środowisku. Śmiałkowie zdobywają praktyczne umiejętności (przechodzą m.in. szkolenie strzeleckie i taktyczne), poprawiają kondycję fizyczną i przeżywają przygodę, która może stanowić pierwszy krok w kierunku służby, a przy okazji mogą zarobić.
Osoba, która ukończy 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową, otrzymuje jednorazowe uposażenie w wysokości około 7 000 zł. Żołnierze kontynuujący służbę w ramach weekendowych szkoleń rotacyjnych mogą liczyć na stałe miesięczne wynagrodzenie wynoszące około 1 000 zł. Na tym nie koniec korzyści. Ukończenie „Wakacji z WOT” premiowane jest dodatkowymi punktami podczas rekrutacji na wyższe uczelnie wojskowe.
Dwa rodzaje szkoleń
W okresie wakacyjnym, od czerwca do września, we wszystkich brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej realizowane są dwa rodzaje szkoleń:
- podstawowe („szesnastka”) – dla osób, które wcześniej nie pełniły służby wojskowej,
- wyrównawcze („ósemka”) – dla osób posiadających wcześniejsze doświadczenie wojskowe.
W Wielkopolsce pierwsze grupy rozpoczęły działania już 26 czerwca, a zakończą 3 (szkolenie wyrównawcze) i 11 (podstawowe) lipca . Kolejne teminy to 21.08–05.09, 09–24.09 (podstawowe) oraz 21–28.08, 09–16.09 (wyrównawcze).
Jak się zgłosić?
Aby wziąć udział w programie, należy skontaktować się z rekruterem (aktualne dane kontaktowe do rekruterów wszystkich brygad WOT dostępne są TUTAJ),później należy złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Po zakończeniu procedury kandydat otrzymuje informację o terminie oraz miejscu rozpoczęcia szkolenia.
W ubiegłym roku w całej Polsce z programu skorzystało ponad 4 000 ochotników.
Komentarze (0)