Reklama

Scalanie gruntów budzi wiele emocji. Która wieś będzie następna?

Opublikowano:
Autor:

Scalanie gruntów budzi wiele emocji. Która wieś będzie następna? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Kwileniu w gminie Chocz trwa proces scalania gruntów.

Chocz. Scalanie gruntów

Samorząd jest ewenementem na mapie Wielkopolski pod tym względem. Wystarczy wspomnieć, że proces scalania gruntów ma już za sobą Brudzewek. Teraz trwa on w Kwileniu.

– Na chwilę obecną proces scaleniowy nie jest jeszcze zakończony – informuje burmistrz Marian Wielgosik. Wojewoda wielkopolski rozpatruje złożone odwołania. – Według uzyskanych informacji przewidywany termin wydania ostatecznej decyzji to październik – mówi włodarz Chocza. 

Proces scalania w Kwileniu jest już w zaawansowanym stadium, a rozpoczął się cztery lata temu. Całe przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne i finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. O środki starał się powiat – jako jedyny z całej Wielkopolski. Dofinansowanie wyniosło blisko 2,5 mln zł, co niemal w całości wyczerpało alokację środków województwa na realizację scaleń gruntów. Pieniądze w 63,63% pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i są wypłacane przez ARiMR. Pozostała część to wkład budżetu państwa.

Dzięki procesowi scalania gruntów średnia powierzchnia działki wzrosła z 0,3887 do 0,5681 ha. Nastąpiła też redukcja tych o powierzchni do 10 arów, do których nie ma dopłat bezpośrednich z 241 do 87 (pozostałe to w większości tereny zalesione, zadrzewione i zabudowane). Jednak scalanie budzie wiele emocji. Tak było w Brudzewku i tak było w Kwileniu. Nie wszyscy byli zadowoleni z rozwiązań, jakie zaproponowali projektanci.

Która wieś będzie następna?

- Jeżeli w naszych przemyśleniach, pojawi się obszar, który scaleniu powinien podlegać, to jestem w stanie forsować taki pomysł – zapowiada radnym burmistrz Wielgosik. - Może mniej zadowolony będzie starosta. Ale takie okazje mogą się później nie powtórzyć – dodaje. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy