Reklama

Schrony w Pleszewie. Gdzie w naszym mieście się znajdują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Schrony w Pleszewie. Gdzie w naszym mieście się znajdują? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację, gdzie znajdziemy schrony i miejsca bezpieczne, w których będzie można się schronić w razie niebezpieczeństwa.

Od wczoraj działa aplikacja, króra pomoże nam znaleźć bezpieczne miejsca w naszej okolicy, w których możemy się schronić. Komendant Główny PSP wyjawił, że jeśli chodzi o tzw. schrony profesjonalne w naszym kraju może się w nich ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku, najmniej na Warmii i Mazurach.

Aplikacja z mapą schronów

Inwentaryzacji poddano pomieszczenia należące zarówno do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Strażacy badali schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych. W ostatnich latach jest ich coraz więcej.

Wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia.

Miejsca doraźnego schronienia to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły - miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. Miejsca ukrycia to niehermetyczne schrony, niespełniające znamion schronu. Schrony, których jest około 2 tysięcy, to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, oznajmił, że dla każdego obywatela jest przewidziane 1,5 metra kwadratowego oraz, że wiele schronów jest w bardzo dobrym stanie.

- Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób - powiedział  Bartkowiak.

Schrony w Pleszewie

Przypomnijmy: w Pleszewie Państwowa Straż Pożarna prowadziła akcję inwentaryzacji piwnic i budowli od ubiegłego roku, pisaliśmy o tym szerzej na łamach zpleszewa.pl i "Życia Pleszewa".

Inwentaryzacja potwierdziła, że w Pleszewie nie ma niestety żadnego schronu, ale jest wiele ukryć i schronień doraźnych.

Ich dokładną lokalizację można znaleźć na stronie LINK TUTAJ.

Aplikacja z listą schronów już niedługo będzie możliwa do pobrania na telefony z systemem Android i iOS.

- Aplikacja będzie przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić w jakim miejscu będziemy mogli się schronić. Otrzymają tam państwo informację, nie tylko jak daleko jest to miejsca schronienia ale też informację jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą tam podane czasy przyjazdu i zasięg - wyjaśnił Komendant Główny PSP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy