reklama

Śmierć na drodze. Policja apeluje

Opublikowano:
Autor:

Śmierć na drodze. Policja apeluje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Niebezpiecznie na drogach. Rośnie liczba wypadków i kolizji.

- Pomimo policyjnych apeli na drogach dochodzi do dużej ilości kolizji i wypadków. W związku z tym, został opracowany i wdrożony w życie "Ramowy Plan wzmocnienia służby ruchu drogowego". Plan ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. poprzez zwiększenie liczby funkcjonariuszy, kierowanych do pełnienia służby na drodze, także na terenie powiatu pleszewskiego - mówi mł. asp. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie.

W tym roku do końca października na drogach województwa wielkopolskiego doszło do 29.642 zdarzeń, w tym 1.843 wypadków. Policji zgłoszono 27.799 kolizji. - W wypadkach 209 osób zginęło, a 2.129 doznało obrażeń ciała. W porównaniu do roku 2015 nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych o 40, kolizji drogowych o 3.644, a także liczby osób rannych o 34 i osób zabitych o 20 - przedstawia najnowsze statystki mł. asp. Monika Kołaska.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń są: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i niezachowanie bezpiecznej odległości między autami. Natomiast największymi "grzechami" pieszych są: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu i chodzenie nieprawidłową stroną drogi.

- Pomimo niesprzyjających warunków drogowych: poranne mgły, śliska i marznąca nawierzchnia, uczestnicy ruchu często wykazują się lekkomyślnością i brawurą. Kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, nienależycie obserwują drogę i wykazują zbytnią pewność swych umiejętności "za kółkiem". Piesi zbyt energicznie i śmiało wkraczają na jezdnię pod nadjeżdżające pojazdy lub przekraczają jezdnię w niedozwolonych i zaciemnionych miejscach, stając się "niebezpieczną niespodzianką" dla kierowców - mówi mł. asp. Monika Kołaska. - Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze, a także o korzystanie przez pieszych po zmroku z elementów odblaskowych. Niech obecność odblasku na naszej osobie nie będzie przykrym obowiązkiem narzuconym przez prawo, a profilaktyką w dbałości o własne zdrowie i życie! - przekonuje funkcjonariuszka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE